Капітальний ремонт квартири з установкою нових вікон і міжкімнатних дверей, настилом сучасного підлогового покриття, по кишені не кожному господареві. Але можна помітно скоротити витрати, якщо не міняти столярку в будинку, а просто привести її в порядок. Як правило, дощату підлогу і старі цельнодеревянниє двері по своїй фортеці і надійності помітно перевершують сучасні аналоги. Вони можуть прослужити вам ще пару десятків років, і навіть стати прикрасою інтер’єру, якщо очистити їх від багаторічних шарів фарби. Про те, як зняти стару фарбу з дерева і заощадити на ремонті, ви зможете дізнатися з нашої статті.

Читайте в статті:

  • Основні способи видалення фарби з дерева
  • Як прибрати стару фарбу з віконних рам
  • Як почистити двері від старої фарби
  • Видаляємо стару фарбу з підлоги

Методи видалення фарби з дерев’яних поверхонь

як зняти фарбу з віконОчистити дерев’яний виріб від старої фарби можна трьома способами:

  • хімічним — за допомогою спеціальних змивів;
  • механічним — зішкребти фарбу вручну або за допомогою електроінструменту;
  • термічним — за допомогою будівельного фена.

Яким методом простіше скористатися, щоб видалити стару фарбу з дерева? Відповідь буде залежати від того, яке саме столярний виріб ви зібралися чистити, і від якості лакофарбового покриття на ньому. Важливо також розуміти, який результат ви хочете отримати — дістатися до деревини або просто вирівняти поверхню і освіжити її колір. У першому випадку вам, швидше за все, доведеться застосовувати кілька методів, у другому досить буде зняти верхній шар старої фарби будь-якої зручної змивом і зачистити явні нерівності наждачним папером.

Хімічні змивки, по суті, є дуже їдкими розчинниками. Після нанесення на поверхню, вони руйнують верхній шар фарби за 10-15 хвилин, даючи вам можливість зняти його ганчіркою або шпателем. Але саме верхній шар! Щоб дістатися до деревини, вам доведеться обробляти поверхню виробу стільки раз, скільки його фарбували. Це досить дорого, плюс, дуже шкідливо для здоров’я, оскільки пари змивів отруйні. Працювати з розчинниками можна тільки в добре провітрюваному приміщенні, в респіраторі і рукавичках. Слідкуйте, щоб склад не потрапляв на шкіру і, тим більше, в очі. І не перелийте розчинники в пластикову тару — тільки в скло, а краще зачерпуйте їх відразу із заводської упаковки.

Важливо! Не намагайтеся видалити стару фарбу з підлоги і інших дерев’яних елементів вашої квартири за допомогою ацетону або звичайних розчинників — вони не дадуть ніякого ефекту. Користуйтеся тільки змивки.

Механічний метод видалення старої фарби з столярки полягає в соскабливании старого лакофарбового шару. Робити це можна вручну за допомогою шпателя або стамески. Але набагато ефективніше виходить обробка дерева електроінструментом — шлифмашинкой, циклею або дрилем з насадкою у вигляді металевої щітки. Замість дрилі, до речі, можна використовувати болгарку або шуруповерт, в залежності від того, що є під рукою. І, звичайно, треба вибирати інструмент, виходячи з площі і рельєфу поверхні, що очищається. Наприклад, очистити від лакофарбового покриття статеву дошку за допомогою болгарки і щітки досить просто, тоді як зняти стару фарбу з віконних рам цим же інструментом, не пошкодивши штапик, практично нереально.

як очистити дверіІ, нарешті, зняття фарби за допомогою будівельного фена — найшвидший і зручний варіант, якщо ви хочете дістатися до поверхні деревини. Фен нагріває шар фарби, змушуючи його, як би, закипати. За рахунок того, що дерево нагрівається набагато повільніше, фарба легко відстає від поверхні і її можна зішкребти шпателем. Навіть найтовстіше застаріле покриття знімається з одного проходу. До речі, цей варіант працює тільки з деревом. Чистити феном металеві поверхні від фарби не рекомендується, оскільки метал буде грітися одночасно з фарбою і відставати вона буде набагато гірше. Тому для дверних петель, ручок або шпінгалетів на вікнах доведеться пошукати інший метод очищення.

Увага! Не використовуйте для термічної обробки побутової фен! Його потужності буде недостатньо для прогріву фарби. Ви ризикуєте спалити прилад і викликати коротке замикання!

Як очистити віконні рами від старої фарби

Отже, тепер ви знаєте в загальних рисах, як видалити стару фарбу з дерева. Прийшов час поговорити більш предметно. Для початку розберемо найскладніший варіант — віконні рами. Їх не варто очищати від фарби повністю, на старих вікнах лакофарбове покриття часто грає роль герметика, заповнюючи собою щілини між рамою і склом. Краще просто по максимуму вирівняти рельєф рам, щоб нова фарба лягла краще.

електричну кавомолку Любіть кави в зернах? Дізнайтеся, як вибрати електричну кавомолку.

Електронні сигарети потрібно регулярно чистити. Як правильно доглядати за електронною сигаретою, ви можете прочитати тут.

Якщо є можливість, зніміть віконну стулку з петель і покладіть на рівну поверхню. Огляньте раму — якщо є місця, де фарба явно відходить від дерева і висить клаптями, її потрібно видалити шпателем. На поверхні залишаться виїмки, які потрібно зашпаклювати. Для цього змішайте фарбу, якою ви збираєтеся пофарбувати вікна, з будь-якою сухою шпаклівкою до стану густої сметани. Цією сумішшю заповніть нерівності. Дійте швидко, поки склад не загус. Після цього залиште раму на кілька годин, щоб шпаклівка підсохла.

Якщо клапті фарби вам знімати не довелося, можна відразу переходити до шліфування. Для цього найпростіше скористатися шліфувальною машинкою. Вона швидко зніме старі патьоки фарби та інші нерівності. Машинку, як і будь-який інший електроінструмент, завжди можна взяти напрокат в будівельному супермаркеті. Повірте, краще витратити кілька сотень рублів на оренду, ніж мучитися, шліфуючи рами наждачним папером. Якщо доступу до шліфмашинки немає, зріжте явні нерівності покриття канцелярським ножем, а потім зашліфуйте всю поверхню рами бруском, загорнутим наждачним папером. Після цього раму можна заново фарбувати.

Важливо! Перед шліфуванням не забудьте надіти респіратор і рукавички, організувати провітрювання кімнати і завісити всі виходи з неї, щоб пил не поширилася по квартирі.

Якщо вам все-таки потрібен спосіб, як зняти стару фарбу з віконних рам до самого дерева, радимо скористатися термофеном. Але працювати їм потрібно з обережністю, намагаючись не нагрівати скло. Від впливу високої температури воно запросто може тріснути. Підчіплювати розм’якла фарбу також намагайтеся акуратно, щоб не пошкодити шпателем дерев’яну поверхню рами. Для зняття фарби зі штапиков користуйтеся найвужчим шпателем, а краще — тупим ножем.

Увага! Після зняття старої фарби зі столярки радянського виробництва, під нею може виявитися грунтовка. Якщо ви плануєте просто пофарбувати дерево, а не морити і лакувати його, не видаляйте грунтове покриття! Так ви значно полегшите собі наступне фарбування.

Як очистити двері від старої фарби

Почистити филенчатую двері радянського виробництва від лакофарбового покриття, звичайно не так складно, як зняти стару фарбу зі стелі, але теж досить непросто. З гладким дверним полотном все набагато легше — його можна обробляти хоч циклею, хоч болгаркою з насадкою-щіткою. А ось з фільонками треба бути акуратніше, щоб не пошкодити рельєф. Тому для дверей такого типу краще використовувати будівельний фен. З основного полотна і фільонок знімайте прогріту феном фарбу за допомогою шпателя, штапики обробляйте тупим ножем або металевою лінійкою.

Увага! Не використовуйте для обробки дверей шліфувальну машинку! На великих поверхнях вона не дасть ефекту — сітки будуть забиватися занадто швидко, і перестануть знімати фарбу буквально через пару проходів.

Перед тим, як зняти з дверей стару фарбу, уточніть, з якого матеріалу зроблено полотно. З цельнодеревянной дверима можна працювати безбоязно, зчищаючи повністю все старе покриття. Але в багатьох радянських дверях дерев’яним є тільки остов, а фільонки заповнені фанерою або ДСП. В цьому випадку, знявши всю фарбу і грунтовку, ви отримаєте нерівну поверхню, насилу піддається шліфовці. Такі елементи краще обробляти щіткою або феном на невеликій температурі, намагаючись зберегти нижній шар старої фарби, або хоча б грунт. Надалі фарбувати двері буде набагато легше.

Важливо! Перед початком роботи зніміть двері і розташуйте її горизонтально або під невеликим нахилом. Розгойдуючись на петлях, дверне полотно буде сильно гальмувати роботу.

Як зняти стару фарбу з дерев’яної підлоги

Найстрашніша частина столярки квартири — це дощату підлогу. Але на ділі привести його в пристойний вигляд не так складно, як очистити стелю від старої фарби. Правда, для цього вам знадобиться електроінструмент. Найкраще скористатися будівельним феном, але і болгарка / дриль з насадкою з дротяної щітки впораються не гірше. А ось шліфувальною машинкою користуватися не варто, застарілі фарба занадто тверда для неї. Сітки машинки будуть забиватися кожні 10-15 хвилин, а покриття залишиться майже неушкодженим.

Перед тим, як вирішувати, як саме видалити стару фарбу з підлоги, подумайте, що ви будете робити з ним далі. Якщо ви плануєте просто фарбування статевих дощок, видаляйте старе покриття термофеном до грунтовки. Якщо ж ви хочете зробити гарний дерев’яна підлога, просочивши дошки морилкою і покривши лаком, вам необхідна тільки болгарка з щіткою. Грунтовку радянського виробництва будівельний фен видалити навряд чи зможе, і зовсім не тому, що для неї використовувалися супер-надійні матеріали. Найчастіше статеві дошки грунтували сумішами, склад яких науці досі невідомий. Зустрічаються грунтовки з дрібної тирси і лаку, цементу і оліфи, і інші суміші з попалися під руку інгредієнтів. На температуру вони реагують дуже слабо, після зняття фарби феном вам все одно доведеться їх зскрібати. Так навіщо робити подвійну роботу?

Увага! Перед тим, як очистити підлогу від старої фарби, подбайте про хорошу вентиляцію приміщення, в якому ви будете працювати! Навіть якщо ви плануєте обробляти поверхню феном, випаровування нагрітої емалі — не сама корисна річ. Ну а про пилу від болгарки і зовсім говорити не варто.

Якщо ви вибрали болгарку / дриль зі щіткою в якості інструменту, вам варто знати кілька Лайфхак по роботі з ними. По-перше, не тримайте щітку занадто довго в одному місці. Від тертя статеві дошки починають нагріватися і підгорати. У кращому випадку вам загрожує просто запах гару (до речі, перед тим, як знімати стару фарбу з підлоги, попередьте сусідів по під’їзду, інакше вони викличуть пожежників). А в гіршому варіанті очищений підлогу вийде з темними плямами, і вам доведеться витрачати час на його шліфування.

По-друге, ведіть щітку строго уздовж дошки, інакше вона буде чіплятися за щілини і залишати в них дротові щетинки, про які легко поранитися. Якщо в якомусь місці покриття не бажає зчищатися, швидше за все, під ним ховається сучок. В цьому випадку можна змінити напрямок руху щітки (не на себе, а від себе) або пройтися навколо проблемної ділянки круговими рухами.

речі не линяють Дізнайтеся, як прати, щоб речі не линяють.

Як почистити підошву праски, прочитайте тут.

На що звернути увагу, вибираючи мікрохвильовку: //o4istote.ru/uxod-za-texnikoj/vybrat-mikrovolnovku-dlya-doma/.

І по-третє, перед початком роботи не забудьте вжити заходів безпеки. Відкрийте всі вікна в кімнаті, занавесьте дверні прорізи поліетиленовою плівкою і підкладіть під них вологі ганчірки. Не пошкодуйте грошей на хороший респіратор і захисні окуляри. Руки закрийте рукавичками, а поверх роби надіньте одноразовий пластиковий дощовик — набагато простіше буде після роботи викинути його, ніж відпирати одяг від в’ївся пилу. І обов’язково працюйте у взутті, щоб захистити ноги від дротяних щетинок щітки, які все одно будуть вилітати при чищенні. Видалення фарби з підлоги цим способом досить гучне і брудне заняття. Але зате результат виходить просто чудовим!

Якщо ваші двері прийшла в непридатність, то рекомендуємо вам відмінний магазин за посиланням. Там ви знайдете великий вибір якісних дверей по відмінним цінами.