У багатьох квартирах і навіть деяких медичних установах досі використовують не сучасні електронні, а прості ртутні градусники. Є у таких виробів один мінус — велика небезпека, адже якщо градусник розіб’ється, з нього виллються ртутні кульки, зібрати які буде дуже і дуже складно. Але ми розповімо, ніж зібрати ртуть від градусника так, щоб жодного небезпечного кульки не залишилося. Головне, точно дотримуйтесь наших порад.

Зміст статті:

  • У чому небезпека ртуті для людини?
  • Як надходити, якщо розбили градусник?
  • Які інструменти допоможуть прибрати ртуть?
  • Кращі способи збору кульок ртуті
  • Ліквідуємо срібні кульки з килима
  • Ліквідація заражених ртуттю предметів

Чому ртуть є небезпечним металом?

Ртуть є рідким металом, який починає випаруються при кімнатній температурі в +18 градусів тепла. Проблема в тому, що розлетілися по всьому будинку ртутні кульки не володіють запахом і їх важко ідентифікувати за іншими ознаками, що робить їх ще небезпечніше. З одного градусника може витекти до 4 гр ртуті — цієї кількості вистачить, щоб забруднити близько понад 6000 кубометрів повітря.

Чим зібрати ртуть від градусникаЩе одна проблема — невеликі розміри кульок, які можуть затягнутися в ворс килима, залетіти в дрібні тріщини, прилипають до підошви тапочок, розносячись по кімнатах.

Ртуть починає отруювати повітря, негативно впливаючи на здоров’я людей, які проживають в квартирі. В результаті тривалої взаємодії парами ртуті в печінці, нирках і мозку людини починає накопичуватися отруйний метал, що призводить до внутрішньої інтоксикації.

За підсумком на шкірі з’являються висипання, може утворитися стоматит, вражається нервова система. Тривала дія ртуті на організм людини в крайніх випадках призводить до божевілля. Але ми розповімо, як зібрати розбитий ртутний градусник, щоб уникнути вище перелічених проблем.

Що потрібно зробити при розбитому градуснику?

Перш за все, відразу ж виведіть з кімнати дітей і домашніх тварин. На жаль, але маленькі діти не розуміють всієї небезпеки ситуації та спокійнісінько можуть почати грати з сріблястими крапельками, розсипаними на підлозі.

Після цього закрийте вікна в кімнаті, щоб протяг не розігнав кульки по всьому приміщенню. Тільки закінчивши прибирання можна провітрити приміщення. При цьому провітрювати потрібно кожен день протягом 2-3 місяців.

Важливо правильно одягнутися. Найкраще використовувати вологу тканинну пов’язку, але навіть при її наявності необхідно через кожні півгодини виходити на вулицю, щоб не сталося інтоксикації. Руки варто захистити рукавичками, на ноги можна натягнути бахіли або сміттєві пакети.

Чим можна зібрати ртуть — які інструменти нам знадобляться?

Нам знадобиться скляна баночка з кришкою, яка буде служити своєрідною тарою для збору ртуті. У банку слід залити холодну воду і помістити тару в міцний пакет.

Не використовуйте пилосос і віник для збору ртуті — прути віника ізмельчат кругляши ртуті, перетворивши їх в дрібний пил, яка розлетиться по квартирі.

Якщо все ж ви захочете використовувати для прибирання пилосос, готуйте до того, що після закінчення збору ртуті вам доведеться його викинути — рідкий метал покриє виріб із середини плівкою. В результаті під час роботи пристрою при нагріванні двигуна ртуть буде випаровуватися.

Найбільш прості способи демеркуризації

Чим можна зібрати ртутьЯк зібрати ртуть з підлоги, якщо звичні методи вам не підходять? Тут допоможе спринцівка — затягніть в неї кульки, а після випустіть їх в підготовлену ємність.

Особливо добре підходить спринцівка для ліквідації речовини з щілин і статі. Правда, після виконання робіт вам все одно доведеться відправити інструмент в утиль.

Можна намочити серветки соняшниковою олією — кульки просто пристане до серветки (її можна замінити газетою або ватою).

Ртуть прекрасно пристає до скотчу, малярської стрічці і дроті з міді. Якщо сріблясті крапельки потрапили на підлогу, спробуйте акуратно зібрати їх пензликом, закотивши на картонку.

Зібрали ртуть і опустили кульки в банку? Кімнату, де сталася пригода, ретельно промийте мильною водою або будь-яким миючим засобом, в якому міститься хлор.

Важливо: потрібно вимити як підлогове покриття, так і стіни. Щілини в підлозі залити хлорним розчином (або розчином марганцівки). Під час виконання робіт обов’язково користуйтеся рукавичками і одноразової дрантям.

Після всіх проведених робіт обов’язково прийміть душ, прополощіть ротову порожнину слабким розчином марганцівки, почистіть зуби і випийте як мінімум 8 таблеток вугілля. Щоб уникнути отруєння, обов’язково пийте багато води, оскільки отруйна речовина збирається в нирках і тільки велика кількість рідини може вивести токсичний метал.

Як зібрати ртуть з килима — ефективні методи

Зібрати ртуть розбитого градусника з килима буде набагато складніше. Тут слід діяти за такою схемою:

  • Акуратно згортаємо килим, щоб срібні кульки не викотилися на підлогу і кладемо його в міцний пакет, виносимо килим на подвір’я.
  • Перш, ніж вивісити килим, під нього слід покласти плівку, щоб кулька не викотилися на землю і не заразили її.
  • Несильними ударами постарайтеся вибити ртуть з покриття, після чого зберіть отруйна речовина в баночку з водою. При цьому килим, щоб повністю позбавити його від токсичних речовин, постійно носіть на вулицю для провітрювання.

Порада: будьте обережні і стежте за тим, щоб кульки не потрапляли на землю — ртуть з розбитого градусника дуже небезпечна для природи.

Куди подіти розбитий ртутний градусник і інші заражені предмети?

Куди подіти розбитий ртутний градусникАбсолютно всі предмети, які мали контакт з отруйним металом, необхідно провітрювати як мінімум 3-4 місяці — тільки після цього ви зможете ними користуватися. Хоча краще викинути, особливо якщо речі не представляють особливої ​​цінності, щоб даремно не ризикувати.

А ось баночку з кульками ртуті і сам градусник здайте в МНС, оскільки тільки фахівці знають, як необхідно правильно утилізувати ці предмети. І ніколи не викидайте кульки в сміттєпровід або каналізацію.

А після всього вашого «пригоди» обов’язково купите в аптеці сучасний і безпечний електронний градусник.