Мазут — це суміш важких залишків після переробки нафти в бензин, гас або газолін. Густа темно-коричнева рідина використовується як паливо, як сировина для виробництва моторних масел, бітуму, мастила. Нафтові смоли, що входять до складу мазуту, не розчиняються звичними розчинниками — спиртом, водою, ефіром. Але не варто списувати в утиль одяг з плямою від мазуту — його можна вивести за допомогою речовин, що містять розчинники смол (бензин, толуол) і деяких «бабусиних» рецептів.

зміст:

 • Чим можна вивести мазут
 • Правила безпеки при виведенні плям від мазуту
 • Як видалити свіжа пляма за допомогою праски
 • Прибираємо свіже забруднення підручними засобами
 • Як видалити застаріле пляма мазуту

Якими речовинами можна вивести мазут

Невеликі свіжі сліди мазуту піддаються (іноді!) Звичайним засобам для миття посуду ( «Фейрі» і ін.) Або побутовим відбілювачів. Пляма на одязі заливають «Фейрі» або замочують річ в розчині «Ваніша».

дігтярне милоДо відносно безпечним для тканини засобів відносять:

 • господарське або дігтярне мило (можна купити в аптеці);
 • евкаліптова і ялицеве ​​ефірні масла;
 • каустичну соду (обережно, виїдає колір);
 • суміш крохмалю, товченої крейди (1: 1), кількох крапель скипидару і нашатирю.

Для щільних, грубих, сильно забруднених тканин (котон, брезент) можна використовувати органічні розчинники:

 • дихлоретан (сильний канцероген, наркотик, вдихання парів дуже небезпечно!);
 • тетрахлорид вуглецю (токсичний в рідкому і пароподібному стані);
 • чистий бензин;
 • ацетон;
 • багатокомпонентні розчинники 646, 647;
 • аміак (нашатир);
 • толуол (дуже токсичний, проникає в організм через шкіру, небезпечний для нервової системи).

Увага! Дихлоретан і тетрахлорид вуглецю дуже небезпечні для домашнього застосування. Останній при попаданні на гарячі поверхні утворює сильне отруйна речовина — фосген.

У важких випадках вивести мазутні плями, особливо c одягу з делікатних тканин, допоможе тільки хімчистка.

Важливо! Робота з будь-якими пожежонебезпечними речовинами неприпустима без дотримання правил техніки безпеки.

Техніка безпеки при виведенні плям від мазуту

Перед використанням розчинників, бензину, толуолу та інших засобів, якими можна вивести пляма мазуту з одягу, вивчіть прокладену до них інструкцію. Загальні правила роботи з небезпечними речовинами:

 • не можна використовувати поруч з відкритим вогнем або на кухні;
 • приміщення повинно провітрюватися під час чищення і після неї (не менше півгодини);
 • руки потрібно захистити гумовими рукавичками, органи дихання — респіратором або маскою (хоча б звичайної медичної), незайвими будуть і захисні окуляри;
 • дітей і домашніх вихованців потрібно видалити з приміщення (а краще відправити погуляти на свіже повітря);
 • перед чищенням провести тест в непомітному місці (шов, підшивка), щоб переконається в безпеці розчинника для тканини.

Перед роботою прокладете з виворітного боку складену в декілька разів тканину, щоб пляма не відбилося на інших, поки ще чистих, ділянках одягу. Візьміть що-небудь непотрібне, після роботи тканину, швидше за все, доведеться викинути.

пляма від мазутуРозлучення від розчинника стануть менш помітними, якщо спочатку обробити засобом ділянку навколо плями, а потім переходити до забрудненого місця. Час від часу міняйте серветку або ватний диск на чисті. Рухайтеся свіжої серветкою від периферії до центру плями, щоб спочатку обробити найменш забруднені місця, а потім переходите до сильного забруднення.

Після обробки з «ароматними» розчинниками одяг замочують окремо від інших речей, в прохолодній воді з будь-яким миючим засобом або пральним порошком. Краще виставити тазик з замоченою річчю на повітря (балкон, добре провітрюване місце).

Не виключено, що навіть після такої обробки слабкі сліди від мазуту залишаться. Щоб остаточно відіпрати залишки мазутних плям з одягу, її відправляють в пральну машину, краще окремо від інших речей.

Порада: іноді потрібно все разом — замочування, потім обробка розчинником, прання і полоскання. Можливо, цей цикл доведеться повторити.

Праска проти свіжих плям мазуту

Принцип «чим швидше, тим краще» саме на часі для плям від мазуту. Свіже забруднення вивести набагато простіше, ніж застаріле. Якщо мазут не встиг вбратися в волокна тканини, пляма з одягу можна видалити за допомогою праски. Для цього потрібна пориста, добре вбирає папір (паперові серветки або рушники, туалетний папір). Товстий шар паперу потрібно прокласти по обидві сторони від плями, з лицьової та зворотньої сторони, щоб не забруднити інші частини одягу і прасувальну дошку.

як прибрати запах вогкості з одягуЯкщо, діставши літні речі з шафи, ви відчули неприємний аромат, що виходить від них, радимо прочитати, як прибрати запах вогкості з одягу.

Рекомендуємо дізнатися, як відновити колір чорних джинсів, побляклий від прання і шкарпетки.

Наприклад, щоб вивести свіжа пляма від мазуту на джинсах, папір в декілька шарів прокладають в області забруднення всередині штанів, потім акуратно розкладають їх на дошці і накривають ще декількома шарами паперу. Помірно гарячою праскою обережно пропрасовують пляма, час від часу змінюючи нижні, забруднити шари. Коли весь мазут вбереться, джинси перуть окремо від інших речей з хорошим миючим засобом.

Як видалити свіже забруднення підручними засобами

виведення плям мазутуМаленькі і дуже свіжі бризки мазуту піддаються гарячій воді з господарським милом. Але такий спосіб не підійде для делікатних тканин, до того ж терти доведеться довго. Полегшити роботу допоможе соняшникова олія, заздалегідь нанесене на плями.

Евкаліптове або ялицеве ​​ефірні масла теж в змозі прибрати пляма від мазуту з одягу. Вони не виводять пляма в прямому сенсі, але роблять його більш податливим до інших розчинників. Масло наносять на пляму і залишають на час. Для цієї ж мети використовують рослинне або вершкове масло.

Свіжа пляма за допомогою ефірних масел можна відчистити механічно, просто довше терти. Якщо пляма невеликого розміру і поставлено недавно, то ефірне масло наносять на забруднення (не забувши підкласти знизу тканину) і починають терти, періодично змінюючи ватний диск на чистий. Подальшу прання вироби краще проводити окремо від інших речей, щоб залишився запах в них не вбрався.

Як впоратися із застарілими плямами мазуту

застарілі плямиНайпростіший метод — використовувати очищений бензин. Бензин з найближчої заправки не підійде. Потрібен чистий, наприклад, для заправки запальничок або куплений в господарському магазині. Їм можна вивести пляму від мазуту на джинсах, спецівці, куртці. Забруднення рясно змочують бензином. Коли він випарується, виріб перуть в мильному розчині з сильним миючим засобом.

Толуол в чистому вигляді знайти непросто, але він є в складі деяких розчинників і автомобільних шампунів. При роботі з ацетоном обов’язково проведіть тест на стійкість кольору — розчинник сильно знебарвлює тканину.

Забруднену мазутом річ ​​можна замочити в розчині каустичної соди (2-3 столових ложки на десять літрів води). Будьте обережні, каустична сода (їдкий натр) в поєднанні з водою сильно нагрівається. Не рекомендується замочувати виріб більше, ніж на дві години — їдкий натр сильно виїдає колір.

Увага! Каустична сода — дуже сильний луг. Працювати тільки в рукавичках!

Кашку з крохмалю, крейди, нашатирю і скипидару наносять прямо на пляму. Рідкі компоненти розм’якшують мазут, сухі — вбирають забруднення. Доведеться докласти зусиль і трохи потерти. При необхідності повторіть процедуру. Коли пляма відійде, виперіть виріб в теплій мильній воді. Гарячим скипидаром добре розмочувати застарілі плями мазуту перед обробкою іншими розчинниками.

чистку салону автомобіляАвтолюбителям на замітку: як провести чистку салону автомобіля самостійно.

Дізнайтеся, ніж відбілити білу футболку з різних тканин.

Читайте наші поради щодо проведення генерального прибирання в будинку.

Прибрати навіть невелика пляма від мазуту з одягу досить складно. Немає гарантії, що забруднення повністю відійде. Дорогі речі можна віднести в хімчистку, але платити гроші за чистку старої брезентовим роби шкода. Якщо миритися з плямами не хочеться, попередьте їх появу. При брудної роботи тримайте під рукою ганчір’я, паперовий рушник. Покладіть в багажник автомобіля старий одяг, щоб неприємність не застала вас зненацька. Пам’ятайте — попередити набагато легше, ніж усувати наслідки.