Щоб утримувати в порядку свої коштовності, зовсім не обов’язково регулярно звертатися в ювелірну майстерню. При наявності деяких знань і звичайних засобів для чищення, повернути блиск прикрасам з дорогоцінними каменями можна самостійно. Наприклад, з цієї статті ви дізнаєтеся, як почистити топаз в домашніх умовах, не пошкодивши камінь.

зміст:

 • Правила догляду за самоцвітами
 • Чистка прикрас в золотій оправі
 • Чистка срібних виробів з топазами
 • Відновлення помутнілого топазу

Особливості догляду за топазом

Топаз — досить міцний камінь (8 з 10 по шкалі Мооса), тому механічних пошкоджень він майже не боїться. Головна складність при його чищенні полягає в тому, щоб не пошкодити колір каменю. Забарвлення топазів може змінюватися під впливом високих температур. Крім того, часто зустрічаються вироби з білих топазів, пофарбованих в інші відтінки. Такі камені інтенсивна механічна чистка може безповоротно зіпсувати, знищивши шар барвника.

Важливо! Перш ніж визначитися, як чистити топаз, уточніть характеристики каменю. Натуральні і пофарбовані самоцвіти слід приводити в порядок по-різному.

Є ще кілька важливих речей, які слід врахувати перед чищенням:

 • ні в якому разі не тріть камінь абразивами, щоб не подряпати поверхню;
 • оберігайте самоцвіт впливу високих температур і ультразвуку;
 • Чи не замочуйте у воді вироби, до яких камінь прикріплений на клей;
 • не використовуйте для чищення самоцвіту містять хлор препарати — колір каменю може помінятися;
 • воду для промивання прикраси краще брати дистильовану або хоча б фільтровану.
 • Крім того, спосіб чистки буде залежати від металу, в який вставлений самоцвіт.

  Як почистити топаз в золотій оправі

  Золоті прикраси з топазами можна вичистити за допомогою водного розчину нашатирю. Налийте в ємність, що відповідає розміру вироби, чисту теплу воду, додайте пару крапель рідкого мила і 5 крапельок нашатирного спирту. Перемішайте склад і занурте в нього прикраса так, щоб камінь був повністю прихований в розчині. Залиште виріб замочують протягом години, потім прополощіть його прохолодною водою і гарненько натріть м’якою тканиною.

  неприємного запаху всередині мультиваркиДізнайтеся, як позбутися неприємного запаху всередині мультиварки.

  Рекомендуємо дізнатися, як прати вручну і пральній машині великого плюшевого ведмедя.

  Якщо самоцвіт закріплений в золотій оправі з допомогою клею, замочування виробу протипоказано. Як почистити топаз в цьому випадку? Камінь можна протерти ватною паличкою або шматочком вати, змоченим в горілці. Після чистки так само прополощіть прикраси в проточній воді і відполіруйте самоцвіт шматочком фланелі або м’якого фетру.

  Як чистити срібні прикраси з топазами

  Перед тим, як почистити топаз в кільці або кулоні з срібла, підготуйте водний розчин винного оцту. Досить буде 5-8 крапель на ємність з водою, відповідну вашому прикрасі. Замочіть виріб у розчині на 20-40 хвилин, в залежності від ступеня забруднення, потім промийте камінь і гарненько протріть його м’якою ганчіркою.

  Важливо! Оцет має бути саме винним. Звичайна есенція може пошкодити самоцвіт.

  Якщо камінь вклеєна в прикраса, що не замочуйте його. Просто трохи збільште концентрацію розчину і потріть самоцвіт змоченою в ньому ваткою. Потім прополощіть топаз в прохолодній проточній воді з фільтра і заполіруйте м’якою тканиною. В якості альтернативи оцетового розчину можна взяти спеціальні пасти для чищення цих каменів, які продаються в ювелірних магазинах. Використовуйте їх відповідно до прикладеної інструкцією.

  Як відновити помутнілий топаз

  помутнілий топазУ ювелірних магазинах можна зустріти топази самих різних відтінків. Але, на жаль, слід знати, що більшість з них спеціально підфарбовані або піддані іншій обробці для додання їм красивого кольору. Найпоширеніші топази в природі — білі, тобто, безбарвні. Камені інших відтінків зустрічаються значно рідше. Тому, якщо ви придбали прикраса з яскраво-блакитним або чайним топазом за невисоку ціну, будьте готові до того, що камінь незабаром втратить своє забарвлення і прозорість.

  Як доглядати за топазом, щоб запобігти вицвітання і помутніння? В першу чергу, намагайтеся тримати камінь подалі від сонячних променів. Будь-самоцвіт цієї породи вицвітає на сонці з плином часу, оскільки ультрафіолет змінює його кристалічну решітку. Але якщо натуральні камені можуть зберігати відтінок роками, і навіть десятиліттями, то опромінені з метою зміни кольору топази вигорають за пару місяців.

  Зберігайте прикраси з натуральними самоцвітами в щільно закритих скриньках. Намагайтеся не носити їх в денний час і в сонячну погоду. І ні в якому разі не залишайте топази на полиці або підвіконні під сонячними променями. Натуральні самоцвіти можуть втратити прозорість через банального забруднення, в цьому випадку їх необхідно просто почистити, як описано вище.

  помити кришталеву люструРекомендуємо дізнатися, як помити кришталеву люстру, не знімаючи її зі стелі.

  Читайте: як почистити столові прилади до блиску.

  Дізнайтеся, як прати чоловічий костюм.

  Якщо, не дивлячись на всі обережності, помутнел топаз, що робити? В першу чергу варто провести оцінку каменю. Для цього краще звернутися до ювеліра або фахівця з самоцвітів. Або просто пригадати, за яку ціну ви придбали свою прикрасу.

  Червоні і зелені топази не можуть коштувати дешево, оскільки зустрічаються в природі вкрай рідко. Їх вартість обчислюється в сотнях доларів за карат. Пофарбувати камінь в ці кольори неможливо ніяким способом. Так що, якщо ви придбали дешеве прикраса з червоним або зеленим самоцвітом, змиріться — це підробка і повернути їй прозорість і яскравість ви не зможете.

  сережки з топазамиЯскраво-блакитних топазів зовсім не існує в природі. Блакитний самоцвіт цієї породи має ніжний аквамариновий відтінок, але з вицвітанням його, на жаль, нічого не можна зробити. Насичено-блакитні камені, що видаються за топази, найчастіше є підфарбованим кварцом. Відновити колір такому виробу допоможе хороший ювелір.

  Рожеві, золотисті та чайні відтінки топазам найчастіше надають перед продажем шляхом спеціального опромінення. Такі камені вицвітають і каламутніють з часом, але повторне опромінення здатне повернути їм колишній вигляд. Провести процедуру також може ювелір, але тільки при наявності у нього відповідного обладнання.

  Як бачите, питання про те, як чистити топаз в домашніх умовах, вирішується досить просто. Але в разі втрати кольору або помутніння каменю вам не обійтися без допомоги фахівця.