У багатьох людей перша зустріч зі сколопендрою викликає справжній шок. На тлі цієї істоти з страхітливим виглядом навіть таргани починають здаватися не такими вже неприємними. Здавалося б, настільки великому комасі місце в тропічному лісі, проте багатоніжки часто вважають за краще тепле і затишне людське житло. Як позбутися від сколопендр в будинку?

зміст:

 • Характерні особливості сколопендри
 • Чи небезпечно це комаха?
 • Як позбутися від сколопендри в будинку?
 • Як не допустити появи багатоніжок?
 • Сколопендра домашня: в чому особливості та як вивести?

Характерні особливості сколопендри

Сама назва цього виду звучить дещо екзотично для жителя середньої смуги Росії. Але для південних регіонів, особливо це стосується Криму і Кавказу, сколопендри — істоти більш ніж звичні. Хоча зрідка теплолюбних багатоніжок все ж «заносить» на північні широти і вони раптово виявляються, наприклад, в московських квартирах.

Зовні сколопендра нагадує великого темно-коричневого хробака з безліччю ніжок. У будинках і квартирах зазвичай живуть багатоніжки завдовжки в 10-15 см, але в жарких країнах можна зустріти і особливо велику особина довжиною до 30 см.

Пік активності цих комах настає в нічні години, а вдень вони вважають за краще відсиджуватися в якомусь темному затишному містечку. сколопендра в квартиріАле головна їх особливість — любов до теплих приміщень з підвищеною вологістю. Частими місцями скупчення сколопендр є:

 • ванна кімната;
 • туалет;
 • кухня (особливо область під раковиною);
 • льохи та будь-які підвальні приміщення;
 • горища.

Найчастіше сколопендри заводяться в приватних будинках, проте господарі квартир теж не захищені від них: комахи легко можуть потрапити в квартиру з підвалу. Також вони нерідко пробираються в літні будиночки і туристичні намети.

як гладити спідниці зі складкамиМодницям на замітку: як гладити спідниці зі складками, щоб не зіпсувати гофровану тканину.

Рекомендуємо дізнатися, як позбавитися від цвіркуна, який оселився на дачній ділянці або у дворі будинку.

Чи небезпечна сколопендра?

Позбутися від сколопендри не так легко, як хотілося б — плоска форма тіла і міцний хітиновий панцир не дозволяють просто «зачинити» ця комаха першим-ліпшим предметом. А між тим воно приносить багато занепокоєння жителям південних регіонів.

Сколопендри аж ніяк не безневинні — налякане комаха виділяє дуже токсичну обпалює слиз з передніх лапок. У звичайний час отрута допомагає цим хижакам полювати на інших комах, ящірок і навіть дрібних гризунів.

небезпечна сколопендра«Укус» кримської сколопендри не представляє великої загрози для людини, але здатний на кілька днів вибити зі звичного ритму життя. Отрута викликає підвищення температури до 39 ° С, на місці його потрапляння під шкіру утворюється набряк, що супроводжується сильним болем і свербінням. Ці симптоми зазвичай тримаються на протязі 48 годин, потім спадають. Але все ж в інших випадках бажано звернутися до лікаря, оскільки деякі люди важко переносять отруту сколопендри. До них відносяться:

 • маленькі діти;
 • алергіки;
 • люди з захворюваннями серця.

Сколопендри полохливі і не агресивні, тому жалити людини без причини вони не будуть. Але якщо наступити на комаха або зачепити його рукою, воно мимоволі виділить отрута. До речі, сліди цієї слизу з різних поверхонь слід змивати тільки в рукавичках.

Як позбутися від сколопендри в будинку?

Не варто сприймати зустріч з багатоніжки у власному будинку як винятковий і одиничний випадок. Поява однієї особини — сигнал про те, що десь поблизу причаїлося ще кілька.

Важливо: якщо в будинку завелися сколопендри, не зайвим буде проявляти підвищену обережність. Бажано не ходити по підлозі босоніж, уважно перевіряти одяг і взуття, перед сном оглядати ліжко.

З чого почати «виселення» сколопендр з дому? Перш за все потрібно оглянути всі типові місця їх скупчення. Ці комахи віддають перевагу затишні куточки і можуть забратися в будь-яку щілину, тому на кухні та у ванній доведеться провести обшук, що називається, «з пристрастю». Хоча сколопендри настільки великі, що їх не складно буде знайти.

Важливо: немає сенсу намагатися «зачинити» знайдене комаха на місці. Краще акуратно помістити його в будь-яку ємність з кришкою (бажано за допомогою совка, щітки і обов’язково в рукавичках), а потім забрати якомога далі від будинку.

Деякі вважають за краще власноруч труїти їх за допомогою інсектицидних засобів. Це не дуже ефективний спосіб: щоб отруїти сколопендру токсичним спеем типу «дихлофосу», розпорошувати його доведеться не менше 10 хвилин. Хоча для міської квартири, куди багатоніжки потрапляють досить рідко, цей метод може підійти.

Найефективніший спосіб позбутися від сколопендр в будинку — викликати службу дезінфекції. В арсенал цих фахівців входять різні засоби: вони можуть провести обкурювання приміщення димовими препаратами, застосувати хімічні склади або термічний вплив. Заодно ці процедури знищать і інших домашніх комах. До речі, саме їх активне розмноження часто і стає основною причиною «заселення» багатоніжок в будинок.

Що робити, щоб сколопендри не завелися в домі?

Сухі, чисті і світлі приміщення для сколопендр абсолютно непривабливі. Тому найважливіший захід захисту від них — боротьба з підвищеною вологістю повітря і вогкістю. Приміщення потрібно регулярно провітрювати, а під ванною і раковиною на кухні не повинно виникати ніяких застоїв вологи.

Також доведеться подбати, щоб між стінами і підлогою не було навіть дрібних зазорів, оскільки сколопендри надзвичайно гнучкі і здатні пролізти в будь-яку щілину. Всі отвори в підлозі повинні бути закладені за допомогою монтажної піни. Комахи можуть селитися під лінолеумом і плінтусами, якщо там досить сиро. В такому випадку вихід тільки один: зняти покриття і ретельно його просушити.

гладити футболку полоЧитайте: як правильно гладити футболку поло.

Рекомендуємо дізнатися, як прибрати наклейку з холодильника і липкі сліди від неї.

Прочитайте, як відмити від забруднень силіконовий чохол для телефону.

Сколопендри часто потрапляють в будинок з вулиці через відкриті двері і вікна. Тому хоча б на ніч бажано закривати вхідні двері, а на вікна поставити протимоскітні сітки. Також рекомендується встановити дрібні решітки на вентиляційні отвори, а для зливних отворів придбати спеціальні заглушки.

Як правило, багатоніжки проникають в приватний будинок з двору, де вони вже мають постійний куточок проживання. Купи опалого листя та скошеної трави, завали будівельного сміття — типовий місця їх скупчення, які бажано усувати.

Сколопендра домашня — як позбутися

мухоловкаДомашньої сколопендрою (а також стоногою) в народі часто називають мухоловку, хоча насправді це комаха не має до справжнім сколопендри ніякого відношення. Однак їх зовнішній вигляд і повадки досить схожі.

Сороконіжка має порівняно малі розміри — близько 3-6 см в довжину, піщано-сірий або коричневий колір і смужки уздовж тулуба. Вона не представляє ніякої небезпеки і в деякій мірі навіть корисна, оскільки поїдає більш дрібних комах: бліх, тарганів, мурах, моль і т.д. Втім, її зовнішній вигляд теж є досить відштовхуючим, хоча і не йде ні в яке порівняння з видом кримської сколопендри.

Як же позбутися від домашньої сколопендри? Ось головні умови:

 • не допускати підвищеної вологості в будинку — мухоловки теж дуже люблять тепло і вогкість;
 • закрити всі щілини в підлозі і в вікнах;
 • під меблями, особливо у ванній і на кухні, можна розставити липкі пастки;
 • повністю знищити стоніг допоможе будь-яка сучасна інсектицидний засіб.

І звичайно, обов’язково слід вивести інших домашніх комах, якими харчується мухоловка. Для цього на допомогу прийдуть всі відомі інсектициди: аерозолі «Раптор», «Raid», «Combat», гелі «Globol», «Штурм», «Фас» і т.д.