Колекція вінілових платівок, як на теперішній час — справжній скарб! Але тільки в тому випадку, якщо всі її екземпляри знаходяться в хорошому стані і придатні для відтворення. Поговоримо про те, як зберігати вінілові пластинки і доглядати за ними, щоб зберегти їх як можна довше.

зміст:

  • Чому за пластинками треба доглядати
  • Правила зберігання та використання грамплатівок
  • Як не можна чистити вінілові диски
  • Як і чим правильно мити пластинки

Чому важливий догляд за вініловими платівками

як влаштовані пластинкиЩоб зрозуміти, чому грамплатівки так примхливі, потрібно хоча б трохи уявляти собі, як працює програвач. Якщо спрощено — на вініловий диск наносяться концентричні канавки різної форми і глибини. Коли ви ставите головку програвача на платівку, його голка починає рухатися по цим канавкам (доріжках), і, натикаючись на нерівність, здійснює коливання. Це коливання передається на поєднану з голкою мембрану, яка, в свою чергу, видає звук в певній тональності. Якщо рельєф канавки в якомусь місці порушений, рух голки зміниться, відповідно, спотвориться звук.

Догляд за вініловими платівками спрямований якраз на те, щоб не допустити порушення рельєфу їх доріжок. Зіпсувати його може все, що завгодно — побутовий пил, частинки зносився паперового конверта, в якому зберігається платівка, що осів дим від сигарет, і звичайно ваші відбитки пальців. Кілька десятків років тому, коли вініл був найпоширенішим носієм інформації, з ним рідко аккуратнічать. Колекціонерам знайомі грамплатівки, залиті вином, кавою, і навіть томатним соусом. Але і нові диски не завжди ідеальні — на них після пресування залишаються масляні домішки, які швидко притягують до себе бруд. Реанімувати зіпсовану пластинку і продовжити їй життя допоможе знання основних правил зберігання вінілу і догляду за ним.

вироби з вишивкою хрестиком Дізнайтеся, як прати вироби з вишивкою хрестиком.

Предмети інтер’єру з білого пластику з часом втрачають свою привабливість. Як відбілити пластик, якщо він пожовтів, ви можете прочитати тут.

Як зберігати і використовувати вінілові пластинки

Якщо ви маєте намір зібрати колекцію вінілу, приготуйтеся виділити під неї окрему полицю в шафі, бажано, засклену. Зберігати пластинки потрібно тільки в спеціальних пакетах або конвертах, мають антистатичні властивості. Залишати їх відкритими, нехай навіть ненадовго, не варто — пил моментально осяде на доріжки. І, звичайно, стежте за тим, щоб на дорогоцінну колекцію не потрапляли прямі сонячні промені, а поруч не було ніяких нагрівальних елементів.

Важливо! Зберігати вінілові диски можна тільки строго вертикально! Від зберігання в горизонтальному положенні або під нахилом вони деформуються, що знижує якість звуку.

Ще трохи про конвертах для вінілу — звичайні паперові упаковки тут не підійдуть. Згодом папір починає розшаровуватися, і її частинки осідають на доріжках. У підсумку, чистка вінілової платівки, що лежить в паперовому конверті, перетворюється в досить складний захід. Тримайте диски в пластикових кишенях, або хоча б розміщуйте в целофан, перш ніж пакувати в рідній конверт.

Маленька хитрість: укладайте пластинку так, щоб розріз внутрішнього пакета був направлений догори, а зовнішнього — в бічну сторону. Так навіть при тривалому і не особливо акуратному зберіганні на диск потрапить набагато менше пилу.

В турботі про такі речі, як вінілові пластинки, зберігання — це тільки один з важливих моментів. Не забувайте про те, що і користуватися диском потрібно правильно. Ніколи не хапайтеся руками за саму поверхню пластинки, намагайтеся не зачіпати пальцями звукових доріжок. Поклавши диск на мат програвача, проведіть по ньому щіткою, щоб зняти статичну електрику, а заодно і змахнути дрібний пил. І, звичайно, не забувайте чистити голку самого програвача і регулювати швидкість його обертання.

Як не треба чистити вінілові пластинки

чистка вінілу клеєм ПВАПитання про те, як помити вінілову платівку, часто обговорюється на тематичних ресурсах. Але, на жаль, більшість рад можна віднести, скоріше, до категорії «Як зіпсувати вініл». Особливо це стосується поширеної рекомендації намочити поверхню пластинки і поставити її на відтворення. Нібито, при цьому пил, що осів в канавках, розмокне, і голка збере її на себе. На ділі ж зазвичай мокре програвання виявляється останнім в житті диска. Звук після нього пропадає повністю, і реанімувати пластинку вже не можна.

Також часто зустрічаються мануали про те, як очистити вінілові пластинки за допомогою клею ПВА. Теорія проста — на поверхню диска наноситься шар клею, який, застигаючи, збирає на себе весь бруд. Після висихання клей, який став цільної плівкою, просто знімається з платівки. Начебто, все просто і надійно, але на практиці з’являється кілька нюансів.

По-перше, якщо пластинка забруднена занадто сильно, на дні канавок все одно залишиться пил. По-друге, якщо ви візьмете неякісний клей, або залишите його занадто надовго, то просто не зможете видалити його з поверхні диска повністю. У підсумку, до бруду на доріжках додадуться ще й частинки клею, що не кращим чином позначиться на якості звуку. Так що, метод цей досить ризикований, на відміну від мийки, яка не зашкодить диск, якщо проводити її правильно.

як гладити джинси Дізнайтеся, як гладити джинси.

Як вибрати посудомийну машину, ви дізнаєтеся тут.

Як вивести жучків, які завелися в крупі, ви прочитаєте тут: //o4istote.ru/chistyj-dom/krupe-zavelis-zhuchki/.

Як і чим мити пластинки

як мити вінілові пластинкиМиття вінілових пластинок можна проводити двома способами — вручну, або за допомогою спеціальної помивочной машинки, обладнаної вакуумним насосом для видалення вологи з канавок.

Другий варіант, звичайно, більш технологічний і надійний, і дозволяє відчистити навіть самий запущений диск. Але, на жаль, вартість таких машинок найчастіше захмарна. Втім, якщо ви знайомі з іншими колекціонерами вінілу в своєму місті, можна придбати такий агрегат у складчину і використовувати його по черзі.

Увага! Перед тим, як почистити вінілові пластинки «мокрим» способом, не забудьте захистити від вологи їх паперові етикетки!

Миття пластинки вручну починається з замочування. Покладіть диск в помивочний розчин на 10-15 хвилин. По закінченні цього часу візьміть губку або помазок, і пройдіть їм по поверхні пластинки м’якими круговими рухами. Якщо на поверхні диска є явні плями, приділіть їм особливу увагу.

Про МИЙНА розчині — можна купити один з готових складів. Вельми непогано справляється з очищенням і складена будинку суміш з рівних частин изопропилового і етилового спиртів і дистильованої води. У мануалах про те, чим чистити платівки, зустрічаються поради використовувати водопровідну воду і звичайне рідке миючий засіб, але це дуже спірне метод. Домішки занадто жорсткої води можуть осісти додаткової брудом на доріжки диска, а миючий засіб потрібно дуже довго і ретельно змивати. Тому краще все ж використовувати спеціальний розчин.

Важливо! Ніколи не використовуйте для чищення платівок абразивних засобів! До речі, пральний порошок, навіть розчинений у воді, теж до них ставиться.

Після того, як ви відтерли основні плями, переходимо до наступного етапу чистки. Тут вам знадобиться потужний пилосос і шматок м’якої тканини, найкраще фланелі або флісу. Оберніть трубу пилососа тканиною і гарненько закріпіть її. Зробіть в середині невеликий отвір, щоб пилосос міг засмоктувати повітря. І починайте пилососити вийняту з розчину пластинку, проходить по доріжках.

як чистити вінілові пластинкиЦя процедура допоможе витягнути з канавок вже розмокший бруд і залишки вологи. Просто протерти платівку — не варіант, розмокла пил не сумнівайся повністю, а при висиханні спресується ще сильніше. Працювати пилососом потрібно до тих пір, поки диск не стане повністю сухим. На цьому чистка вінілової платівки закінчена.

Оновлений диск упакуйте в новий пластиковий конверт. Старий пакет безжально викиньте, навіть якщо він виглядає чистим. На його поверхні зібралося чимало пилу, яка тут же осяде на чистий вініл. Якщо він представляє якусь цінність, наприклад, нестандартно оформлений, можете запакувати його і зберігати поруч з платівкою. І не забудьте пропилососити зовнішній картонний конверт, щоб прибрати з нього обсипалися частинки паперу.

Щоб питання, як почистити пластинку і повернути її до життя, ніколи не виникало у вас, просто візьміть за правило влаштовувати своєму вінілу планову мийку раз в півтора-два роки. Для цього можна використовувати слабший спиртовий розчин. Розведіть суміш, описану вище, дистильованою водою на 30-40%, цього буде цілком достатньо. І, звичайно, не забувайте відразу ж промивати нові платівки, куплені для своєї колекції.