У кожному будинку, швидше за все, знайдуться вироби з латуні. Сплав отримав неймовірну популярність завдяки високій зносостійкості, легкості, міцності і привабливому зовнішньому вигляду. Щоб виріб з латуні завжди радувало вас бездоганним зовнішнім виглядом, час від часу його необхідно чистити. Сьогодні ми розкриємо декілька секретів, як максимально просто і швидко почистити латунь в домашніх умовах.

зміст:

  • Основні характеристики латуні
  • Підготовка до роботи
  • Способи очищення латуні в домашніх умовах
  • Як почистити латунь народними засобами?

Що являє собою латунь?

що таке латуньЛатунь, отриману шляхом з’єднання міді і цинку, зовні досить легко сплутати з бронзою. Дійсно, класичний латунний сплав схожий з бронзою не тільки за зовнішніми характеристиками, але і за технічними показниками. Зокрема, латунь має високу опірність до корозійних процесів і стабільна при тривалому терті. Тому в деяких джерелах ви можете зустріти рекомендації чистити латунь в домашніх умовах тим же, чим і вироби з бронзи. Забігаючи наперед, відзначимо, що подібні рекомендації в корені невірні і здатні безповоротно зіпсувати ваше виріб.

Існують і більш складні багатокомпонентні сплави латуні з додаванням заліза, свинцю, алюмінію, нікелю. Незайвим буде знати, що колір латуні безпосередньо залежить від металів, що входять до складу сплаву.

Увага: латунь — діамагнетик, тобто нездатна притягатися до магнітного поля магніту, а це унікальна властивість для будь-якого металу.

Щоб створити своєрідну «подушку безпеки», що захищає виріб з латуні від руйнівного впливу факторів зовнішнього середовища, його покривають сріблом або золотом шляхом напилення на поверхні.

Етапи підготовки до очищення вироби

Перед тим як чистити латунь в домашніх умовах, важливо звернути увагу на деякі суттєві нюанси.

Перш за все, переконайтесь, що ви дійсно маєте справу з латунню. Справа в тому, що деякі вироби тільки покриті сплавом, отже, при чищенні вимагають абсолютно іншого підходу. Перевірити справжність латуні гранично просто. Все, що від вас вимагається — це прикласти до виробу магніт. Якщо тяжіння немає, значить, перед вами справжня латунь. В іншому випадку мова йде про багатокомпонентному сплаві.

Крім цього, не завадить знати, покрите чи виріб лаком. Тільки після з’ясування цих обставин можна вирішити, який з методів очищення буде оптимально ефективним.

Перед початком роботи подбайте про свою безпеку: всі маніпуляції виконуйте виключно в гумових рукавичках, використовуйте захисні окуляри, респіратор.

Дієві методи чистки латуні будинку

Чистка латуні в домашніх умовах — справа, з яким при наявності базових знань впорається навіть звичайна домогосподарка.

Увага: основна причина утворення окислів на поверхні латунних виробів і втрати їх блиску — контакти з агресивними факторами зовнішнього середовища (вода, повітря), тому для очищення латуні необхідно сформувати середовище, що руйнує плями окису.

Найпростіший спосіб повернути латуні первозданний вигляд — використовувати спеціальні готові магазинні засоби. Найскладніше, що вам потрібно буде зробити — вивчити інструкцію по застосуванню і строго її дотримуватися.

Важливо: застосовуючи готові промислові розчини для очищення латуні, зверніть увагу на наявність абразивів, так як вони здатні пошкодити поверхню виробу.

Для тих, хто не шукає легких шляхів і готовий боротися з оксидами на латуні самостійно, на допомогу прийдуть перевірені домашні рецепти і хімія. Детальніше про кожному способі ми поговоримо далі.

зменшити ширину горизонтальних жалюзіГоризонтальні жалюзі нескладно встановити самостійно. Більш того, використовуючи нашу інструкцію, можна вкоротити і зменшити ширину горизонтальних жалюзі своїми руками.

Читайте: способи виведення плям від маркера з одягу.

Миючий засіб з щавлевої кислотою

Напевно в арсеналі хорошою домогосподарки знайдеться миючий засіб з вмістом щавлевої кислоти. Можливо, ви здивуєтеся, але воно відмінно впорається з поверхневими, явними забрудненнями на латуні.

Чистка латунних виробів в домашніх умовах за допомогою миючих засобів з щавлевої кислотою відбувається за такою схемою:

  • нанесіть засіб на поверхню виробу;
  • почекайте 10-20 хвилин, поки щавлева кислота почне діяти;
  • після того як поверхня значно потемніє, починайте очищати її за допомогою щітки;
  • додатково обробіть виріб содою і залиште в спокої на півгодини;
  • змийте все кошти проточною водою і натирайте поверхню виробу до блиску.

Концентрат щавлевої кислоти

Якщо вас цікавить питання, ніж почистити латунний самовар в домашніх умовах, інформація, подана нижче, буде для вас особливо актуальною.

Для більш серйозних нальотів патини доцільно використовувати концентрат щавлевої кислоти. Спробуйте приготувати розчин кислоти з водою в співвідношенні — 1 літр води на 20 грамів кислоти.

Важливо: щавлева кислота токсична, тому обробляйте виріб, надівши респіратор і рукавички.

У приготовлений розчин опустіть латунне виріб і вимочуйте, поки не побачите його потемніння. Виділення темного нальоту вказує на початок хімічного процесу з’єднання бруду з кислотою.

Увага: лимонна, оцтова кислота більш агресивні, швидше вступають в контакт з верхніми шарами латуні і можуть сильно пошкодити виріб.

Через певний проміжок часу промийте виріб і протріть чистою, сухою тканиною.

ацетон

Чим ще можна ефективно чистити латунь в домашніх умовах? Відмінно працює ацетон, в тому числі банальна рідина для зняття лаку. Для якісної очистки латуні важливо дотримуватися послідовність дій.

Приготуйте ватний тампон або диск, яким ви будете протирати виріб з латуні. Добре змочіть його в ацетоні і почніть обробляти поверхню виробу, приділяючи особливу увагу патиною.

Важливо: категорично не рекомендовано застосовувати ацетон для чищення латунних виробів, покритих лаком, так як речовина здатна роз’їдати лакове покриття.

У разі сильних поразок латуні окисями попередньо замочіть виріб у складі води, солі та оцту.

Народні засоби у боротьбі з патиною

Продовжуючи тему очищення латунних виробів від окису, необхідно торкнутися і доступних кожному народних методів. Наші бабусі знали десятки способів, як почистити латунний самовар і повернути йому первинний вигляд. Звернемося до їхнього досвіду і розглянемо найбільш дієві засоби для чищення не тільки самовара, а й будь-яких інших виробів.

Увага: якщо ви збираєтеся очищати раритетну, цінну річ, то краще не ризикувати, а звернутися до фахівця з реставраціям латунних виробів.

Зубна паста

Зубна пастаЧи готові пожертвувати улюбленою зубною пастою? Тоді, попередньо вимочивши виріб з латуні в мильному розчині, нанесіть її на уражені окисом місця і витирайте м’якою тканиною до повного зникнення останніх.

Бажано застосовувати щітку тільки в важкодоступних зонах, якщо очищаєте делікатні поверхні. Однак для чищення більш грубих предметів, наприклад, решіток каміна, самовара з латуні, цілком допустимо використовувати зубну щітку або наждачний папір, що істотно полегшить процес роботи.

як випрати в машинці пледРадимо прочитати, як випрати в машинці плед.

Читайте: як прибрати з одягу пляма від суперклею.

Дізнайтеся, як правильно погладити шифонове плаття і чи можна обійтися без праски.

Лимон з сіллю і оцет

Готуємо пасту з половини лимона і солі. Засіб наносимо на поверхню латунного вироби і втираємо рухами по колу до потрібного ефекту. Після процедури предмет необхідно насухо витерти чистою тканиною.

Столовий оцет так само може чудово очистити латунь. Нагрійте оцет до максимально допустимою температури і за допомогою ватного спонжа відтирати їм плями окису. Така чистка латуні в домашніх умовах — один з найбільш безпечних способів, головне, не забудьте провітрювати приміщення під час процедури.

Сподіваємося, завдяки нашим порадам ви стали більш підковані в питанні очищення латунних виробів в домашніх умовах. І навіть старий бабусин самовар з латуні в ваших умілих руках засяє, немов новий, адже тепер ви знаєте напевно, ніж його чистити.