«Дівчина любить ласку, а зброя — чищення і змащення», — говорить приказка. Чистка — обов’язковий і дуже важливий елемент догляду за будь-яким вогнепальною зброєю. Грамотний догляд не тільки підвищує безпеку і продовжує термін служби будь-якого вогнепальної зброї, але і є запорукою його надійності і безвідмовності — а затримка стрільби в бою або інший екстремальній ситуації може коштувати власнику життя. Якщо ж доглядати за пістолетом або рушницею недбало або неправильно, такий догляд не тільки не буде ефективним, але може спричинити псування механізму. У будь-якого власника рушниці, пістолети, карабіни виникає питання: як правильно чистити мисливську або бойову нарізну зброю. У цій статті буде розказано про те, як потрібно це робити по відношенню до різних видів зброї.

зміст:

  • Забруднення на зброю
  • Частота чищення зброї
  • Приладдя для чищення зброї
  • У якому порядку чиститься зброю?

Чим забруднюється зброю?

В процесі експлуатації зброї зовнішні і внутрішні частини піддаються постійному забрудненню. У каналі ствола при пострілах відкладається нагар — кіптява від згоряння пороху, змішана з частинками металу від куль, картечі і дробу, слідами збройової мастила. Порохова кіптява відкладається і на частинах затвора, що контактують з газами від пороху. Продукти горіння пороху мають кислу реакцію і легко призводять до корозії стовбура. Зовнішні деталі піддаються забрудненню найрізноманітнішими речовинами, а також дії вологи, що може викликати корозію. Як випливає з цього, правильно чистити зброю — значить зберігати його і гарантувати безвідмовну роботу.

Як часто потрібно чистити?

За правилами поводження з вогнепальною зброєю, чистку слід проводити після будь-якої стрільби з нього, навіть якщо було зроблено один постріл. Також необхідно очищати від забруднень рушницю або пістолет перед кожною стрільбою. Якщо ви не застосовуєте його, рекомендується проводити чистку з періодичністю один або два рази на місяць (для мисливських рушниць) або в тиждень (для бойових нарізних зразків), що дозволить уникнути корозії.

прати бамбукове ковдру М’які і легкі ковдри з бамбука вимагають делікатного догляду. Дізнайтеся, як правильно прати бамбукове ковдру.

Як чистити грунт і воду в акваріумі, які пристосування і засоби можна для цього використовувати, ви прочитаєте тут.

Що необхідно, щоб почистити зброю?

Щоб правильно почистити і змастити рушницю, необхідні спеціальні приналежності. Вони можуть перебувати в комплекті зі зброєю (наприклад, у автомата АК-74) або придбавається окремо (як у більшості моделей, що зустрічається в продажу). У будь-якому випадку, щоб почистити рушницю, карабін або пістолет, необхідно мати наступні приналежності.

Шомпол — основний інструмент для чищення, представляє собою металевий стрижень, довжина якого повинна перевищувати довжину ствола. До кінця шомпола прикріплюється протирання, якій і виробляють прочищення. Найчастіше шомпол разом з протиранням поставляється в одному комплекті зі зброєю. Якщо ви придбали рушницю без шомпола — його можна купити в спеціалізованому магазині. В даний час у продажу є спеціальні набори приладдя, що включають в себе безліч інструментів.

як чистити рушницю

Паличка-прочищення потрібна для вилучення бруду з важкодоступних місць. Її можна самостійно вирізати з дерева або замінити звичайною зубочисткою. Для прочищення всіляких пазів, насічок і т.п. можна також використовувати йоржик для курильних трубок або зубну щітку.

Необхідний також очищуючий розчин. Для обробки внутрішньої поверхні стовбура призначається РЧС — лужний розчин, призначення якого — нейтралізувати кислі продукти, що відкладаються при згорянні пороху. Його можна приготувати самостійно — в 1 літрі чистої води розчинити 200 г карбонату амонію, а потім від 3 до 5 г біхромату калію. Розчин слід зберігати в закритій скляній ємності, в темряві, далеко від джерел тепла, термін придатності — 7 діб. Зараз продається досить багато готових чистячих розчинів — припустимо, «Беркут» або «Глухар», імпортні засоби, що діють чином, аналогічним РЧС.

Як відомо, правильно чистити рушницю неможливо, не змастивши його. Рушнична мастило потрібна для захисту металевих деталей від вологи і зменшення тертя між рухомими частинами. Розрізняють рідку (застосовується при температурі нижче нуля градусів) і густе мастило (використовувану в теплу пору року). Для каналу ствола застосовують лужні масла, що нейтралізують кислі продукти згоряння пороху.

Чистку виробляють чистої м’якої бавовняної ганчіркою (бажано світлою, щоб можна було контролювати ступінь її забруднення в процесі чистки). Кращий варіант — фланелева тканину. Замість дрантя може застосовуватися папір. Можна застосовувати лляну клоччя, проте треба пам’ятати, що їй слід очищати тільки внутрішність стовбура.

Який порядок чистки?

Чистити зброю, при можливості, потрібно в спеціальному місці. Краще це робити на столі, а при відсутності умов (наприклад, на полюванні, в поле і т.п.) — на чистій сухій підстилці, дошках або фанері. Перш за все, необхідно розрядити зброю (або переконатися, що вона не заряджена), потім провести його розбирання. Якщо воно знаходиться у вологому стані, слід ретельно протерти і просушити його, лише потім приступати до обробки. Принесене з морозу зброю не можна очищати, поки воно не «відпітніє», після чого насухо витерти.

нарізну зброю

Як правильно чистити нарізну зброю, наприклад, мисливський карабін? Частка будь-якого нарізної зброї проводиться наступним чином. Спочатку слід вичистити нутрощі каналу ствола. На кінці протирання є спеціальний проріз, в яку протягується клоччя (її потрібно брати стільки, щоб шомпол проходив в канал з незначним зусиллям). На клоччя перед чищенням наноситься рідка збройова мастило. Шомпол з пасмом клоччя плавно вставляють в канал, здійснюють зворотно-поступальні рухи кілька разів, потім шомпол виймають, клоччя заміняють і повторюють чистку. Після цього треба витерти канал пасмом сухий клоччя, а потім — світлою тканиною, відірвавши її тонку смужку і вставивши в проріз протирки. Якщо на тканині виявляться сліди забруднення від нагару, очистку потрібно повторити до їх зникнення. Якщо ж тканина залишилася чистою, ствол потрібно оглянути зсередини на світло, особливо ретельно перевіряючи нарізи, де найчастіше можуть залишатися частки нагару.

правила чищення зброї

Чистка за допомогою розчину РЧС рекомендується лише при великому відкладення нагару. Прочищати деталі треба за допомогою йоржика, який перед цим змочується миючим розчином. Здійснюйте обробку, поки на йоржик не перестануть залишатися сліди нагару, потім насухо протріть канал кінцем сухий клоччя. Чистоту стовбура треба перевірити ще раз на наступний день, протерши його світлої дрантям. Якщо на тканині ще залишається бруд, то повторіть процедуру.

Частини, які контактують з пороховий кіптявою, очищають дрантям з рідким мастилом або розчином для чищення (РПС), потім насухо витирають чистою тканиною. З пазів, канавок, поглиблень нагар витягають за допомогою дерев’яної палички. Інші частини протираються ганчіркою (якщо вони сильно забруднені — спочатку змоченою в рідкому збройової мастилі, потім сухий). Частини, виконані з дерева, протирають сухою тканиною, наносити мастило на них не слід.

Почистивши зброю, обов’язково змастіть його. Для цього візьміть клоччя, нанесіть на неї мастило і введіть в канал ствола, інші частини потрібно змастити промасленим тканиною. Слід, однак, пам’ятати, що занадто рясне змащення збільшує забруднення, змішуючись з пилом, що здатне викликати затримки стрільби.

Як правильно чистити пістолет?

В принципі, істотних особливостей, в порівнянні з вищеописаним порядком, чистка пістолетів і револьверів не має. Особливо багато нагару відкладається на затворі в області чашечки, на подавач магазина, тому дані частини слід обробити за допомогою РЧС, а решта — за допомогою рідкого мастила і бавовняної тканини. Як чистити зразок конкретної марки, наприклад, пістолет Макарова або інший пістолет або револьвер, можна дізнатися зі спеціальних настанов або з інструкції по експлуатації.

Як чистити гладкоствольну рушницю?

як чистити рушницюЧистка мисливської рушниці, гладкоствольної револьвера і т.п. має свої особливості. Слід проводити очищення зброї перед стрільбою і також після неї, а якщо ви не користуєтеся ним, то проводите чистку раз або два на місяць. Канал ствола мисливської рушниці радять прочищати в одному напрямку (від скарбниці до дулу). Перш за все, потрібно змочити внутрішність стовбура рушничного змазкою, почекати 10-15 хвилин, після чого прочистити його м’якою тканиною (краще фланелевою). Якщо бачите, що ствол сильно забруднений, замість звичайної мастила варто застосувати лужний очищуючий склад (наприклад, WD-40 або спеціальну консервирующую мастило Ballistol). Протирати канал можна не тільки ганчіркою, але і м’яким папером (туалетного, паперовими рушниками) до того, поки метал не придбає дзеркальний блиск. Приклад і ложе рушниці, якщо вони виконані з дерева, ретельно протріть тканиною і обробіть засобом для догляду за меблями, ніколи не допускаючи попадання на них мастила — вона псує дерево. Зрештою, як правильно чистити мисливську рушницю, можна прочитати в інструкції до нього, а також дізнатися від досвідчених мисливців.

Пневматичний пістолет

Догляд за пневматичної гвинтівкою або пневматичним пістолетом також немислимий без їх чищення. На відміну від вогнепальної зброї, при пострілах з пневматики продуктів згоряння пороху не утворюється, а тому забруднення тут є сліди металізації від куль і частки мастила. Для їх видалення потрібні шомпол, йоржик з м’якою латунного дроту (ні в якому разі не сталевий, він може зіпсувати металеві частини), рушничне масло або звичайний гас, тканину або клоччя. Не можна застосовувати для чищення пневматичної гвинтівки або пістолета бензин — пари цієї речовини можуть вибухнути при пострілі.

мити фільтр в акваріумі Дізнайтеся, як правильно мити фільтр в акваріумі.

Як прибрати подряпини з поверхні акрилової ванни, ви прочитаєте тут.

Що робити, якщо речі полиняли після прання, ви дізнаєтеся тут: //o4istote.ru/stirka/otstirat-polinyavshuyu-veshh/.

Як часто слід чистити пневматичний пістолет? Робити це потрібно після виробництва кожних 150-200 пострілів. Стовбур зсередини слід прочищати за допомогою йоржика з латунного дроту, змоченого маслом або гасом, у напрямку від казенної частини до дулу (якщо зброя не розбирається — то йоржик вводиться з дула), потім витерти канал тканиною, перевірити її чистоту. Потім, якщо необхідно, потрібно повторити процедуру, поки на дрантя перестануть з’являтися сліди металізації. Інші частини протирають сухою м’якою тканиною. Почистивши гвинтівку або пістолет, змастіть його силіконовою змазкою (масляна мастило для пневматики не застосовується тому, що може при пострілі спалахнути).

Пам’ятайте, що чистку вашого рушниці, карабіни або пістолети треба проводити ретельно і регулярно, це дозволить не тільки продовжити термін служби, а й забезпечити безвідмовність дії, запобігти його відмова, що може врятувати ваше життя в критичній ситуації.