Веб-комікси, як окремий жанр сучасного мистецтва

Розвиток цифрових технологій кардинально впливає на самі різні сфери життя. Навіть ті, які на перший погляд не пов’язані з IT і суміжними науковими чи технічними областями. Стосується це твердження і авторів коміксів. Ще пару десятків років назад їм доводилося годинами наполегливо працювати над кожним фреймом. Тепер же цей процес істотно полегшують графічні планшети і спеціалізоване програмне забезпечення.

І все ж головний вплив на сучасних художників виявився не інструменти, а можливості, подаровані їм прогресом. Тепер сценаристам і авторам не потрібно оббивати пороги видавництв, щоб продемонструвати світу своє творіння. Досить опублікувати дітище у всесвітній мережі. Так на світ і з’явилися веб-комікси. Так що ж це таке і в чому їх відмінності від «традиційних» графічних новел? Про все по порядку.

Що собою являють?

Веб-комікси — це ті ж графічні новели, але не опубліковані окремим томом, в газеті, журналі або іншому друкованому виданні, а відразу викладені автором в Інтернет. Вони можуть з’явитися на офіційному сайті творця або на спеціалізованих ресурсах. Причому подібні «цифрові» комікси теж часто розбиваються на окремі випуски і завантажуються в мережу із завидною періодичністю.

Веб-комікси і авторські меми на цьому сайті https://everestcitycomics.com/podarok/

характерні відмінності

Головними особливостями і загальними ознаками будь-якого веб-коміксу є:

  • самостійна публікація авторами на своїх сайтах або сторінках в соціальних мережах, або на ресурсах, присвячених графічним новел;
  • окремий завершений сюжет кожного розділу незалежно від тривалості серії;
  • величезну кількість випусків;
  • регулярне додавання нових епізодів, зазвичай за суворим розкладом, з яким заздалегідь ознайомлені передплатники та відвідувачі сайту;
  • оригінальність ідеї та втілення в поєднанні з темами, спрямованими на широке коло читачів;
  • зачіпання хайпових тим і інфоприводів з метою залучення нових фанатів;
  • відсутність прив’язки до традиційному паперовому формату.

Таким чином, художники і сценаристи самі вибирають майданчик, де буде публікуватися їх творіння, самостійно задають оптимальний ритм публікації нових випусків і часто використовують в окремих епізодах популярні теми, меми і навіть відео або аудіо вставки.

Короткий екскурс в історію

Ще у вісімдесятих роках минулого століття в Usenet стали викладатися відскановані копії графічних новел популярних видавців. А вже в наступному десятилітті в Штатах і Європі набули широкого поширення перші веб-комікси, публікуються незалежними авторами. Їх історія починається з THE Fox, який став популярним в 1988 році. Саме його багато експертів і вважають першим онлайновим коміксом.

Комікси тут

Пізніше були Where the Buffalo Roam і Doctor Fun, що публікувалися в Інтернеті з 1991 і 1993 років відповідно. А з ростом швидкості передачі даних на рубежі тисячоліть кількість нових тайтлов від авторів з усіх куточків планети зросла в рази. Зараз і зовсім не важко відшукати незалежні новели на будь-який смак серед тих, які жодного разу не друкувалися на папері.

Веб-комікси в Росії

На пострадянському просторі за минулі півтора десятиліття з’явилася величезна кількість талановитих художників з яскраво вираженим індивідуальним стилем. Їх веб-комікси регулярно з’являються в соціальних мережах, на розважальних порталах, а також на великих спеціалізованих сайтах, де також зібрані переклади зарубіжних серій.

Що в підсумку?

Веб-комікси стали невід’ємною і звичною частиною нашого життя, як і традиційні друковані новели заполонили кожен будинок до вісімдесятих років минулого століття. І це прекрасно. Адже тепер кожен автор в лічені дні може самостійно обзавестися армією фанатів, не звертаючись при цьому в великих видавництв. А любителі коміксів без зусиль знайдуть для себе сотні тайтлів в мережі на будь-який, навіть найдосвідченіший, смак.