Ми судимо про людину не тільки по його зовнішньому вигляду, але і по тому, як він каже. Саме мова дає повну інформацію про незнайомця: його освіту, соціальний статус, інтереси, професії.

Саме тому важливо правильно використовувати професійні терміни в повсякденному житті і знати деякі секрети культури російської мови. Досить часто виникають суперечки щодо вживання того чи іншого слова.

Якщо немає профільного філологічної освіти, з ходу досить важко дати відповідь на це питання. А адже саме він нерідко стає предметом суперечок. Що ж, пора дати вичерпне пояснення.

Читайте в цій статті:

 • Як говорити — гладимо або прасуємо?
 • професійна лексика
 • Прасування або прасування?
 • Коли можна вживати «прасування»?

Ми гладимо або прасуємо?

У російській мові існує поняття варіативності мовних норм. Це означає, що одне і те ж поняття ми можемо висловити різними словами, які відрізняються лише стилістичними відтінками. Зрозуміти один одного це анітрохи не заважає. Наприклад, до таких варіантів відносяться пари «бард — поет» або «ожеледиця — ожеледь». А ось що стосується слів прасувати або гладити — як правильно їх використовувати?

Перше, що потрібно зробити, щоб з’ясувати правильність вживання в мові цієї пари, — звернутися до словників. Наприклад, до Тлумачного словника російської мови РАН і словником-довідником «Культура російської мови» (авт. Л.І. Скворцов). Саме ці письмові джерела вказують на літературну і розмовну норму. Як правильно говорити: гладити або прасувати, використовуючи ці слова?

Найбільш поширена в розмовній мові форма «гладити», якщо ми маємо на увазі процес надання білизни, одягу, предметів побуту рівною, гладкою поверхні за допомогою гарячого електричного праски. І це зрозуміло, якщо ознайомитися з відповідними статтями словника:

 • в першому значенні гладити — «робити гладким, вирівнювати що-небудь за допомогою гарячої праски або спеціального механізму (преса)»;
 • слово «прасувати» Тлумачний словник трактує як «гладити праскою», наприклад, штани.

Це означає, що з точки зору мовних норм слова «гладити» або «прасувати» абсолютно рівнозначні, тобто є синонімами. У повсякденній мові можна вживати і той, і інший варіант — обидва правильні. Від дієслова «гладити» утворено безліч слів: погладити, відпрасувати, випрасувати, прасувальна, прасування, прасування. Всі вони мають загальне значення: усунення зім’ятого. Мета процесу — зробити тканину на білизну або одязі неізмятой, прибрати зморшки, хвилі, заломи.

Корисно знати

гладити речі новонародженого

Не знаєте, як і коли гладити речі новонародженого? У нашій статті ви знайдете найкорисніші поради з прасування дитячого одягу, що дозволить захистити вашого малюка від алергії та свербежу.

Щоб правильно погладити чоловічі штани, особливо ті, то «прикрашені» стрілками, потрібно дуже постаратися. Але тут ви знайдете поради, які просто розкажуть вам про складні речі.

професійна термінологія

Інша справа, що слово «прасувати» відноситься до професійної лексики, тобто використовується на швейному виробництві. Жодна поважаюча себе професійна швачка не скаже «гладити»: для неї існує лише один термін — «прасувати» (костюм, манжети, штани та ін.), Причому значення його можуть бути самим різними.

Більш того, у слова «прасувати» в професійного мовлення є безліч додаткових значень. Основне — «робити на тканини спеціальні складки». Справа в тому, що на швейному виробництві процес прасування деталей виробу не обмежується наданням тканини рівній поверхні:

 • гладити або прасуватизапрасовують — направляти залишений припуск на шов або закладену складку на одну (ліву чи праву) сторони, зафіксувати за допомогою праски;
 • разутюжіваем — розправляти виконаний припуск шва або закладеної складки на дві (ліву і праву) сторони, зафіксувати в такому положенні;
 • отутюжівать — видалити, зробити непомітною складку на зшитому виробі або його скроєної деталі;
 • проутюживают — видалити зам’яти тканину гарячою праскою;
 • приутюживают — надати шву, тканини згину потрібну товщину і форму, зменшити товстий, випирає шов або деталь;
 • сутюжівать — трохи пріпосадіть тканину, прибрати за допомогою гарячого приладу збірку, ущільнити тканину.

Резюмуємо: відповідаючи на питання, як правильно — гладити або прасувати білизну, одяг, предмети побуту, потрібно відзначити рівнозначність цих слів в обідній мови. У побуті ми може і гладити, і прасувати — кому як подобається, хоча більш уживаний все ж перший варіант.

Важливо! Професіонали користуються особливою мовою: у них навіть дошка не прасувальна, а прасувальних.

Як правильно — прасування або прасування?

Підемо далі. У промові активно використовуються кілька слів, які мають пряме відношення до дієслова «гладити»:

 • прасування;
 • прасування;
 • прасування.

Виникає питання: прасування, прасування або прасування — як правильно говорити? Словники однозначно дозволяють нам вимовляти будь-який з цих варіантів: всі вони відносяться до першого значенням дієслова «гладити», наведеним вище. У повсякденній мові ми маємо повне право говорити як нам завгодно — обидві форми (включаючи більш літературну прасування) будуть коректними з точки зору правильності російської мови.

Важливо! Допустимі різні варіанти вживання: можна говорити прасування білизни, сорочок, спідниці, прасування одягу, костюма, брюк пари.

Ніяких обмежень не існує, якщо мова йде про процес надання тканини рівній поверхні за допомогою гарячого електричного праски або преса.

Професійна мова — коли говорять «прасування»?

прасування або прасування як правильноЩе одне слово, яке актуально для сучасної розмовної мови, — прасування. Йдеться про той самий процесі: розгладження тканої поверхні за допомогою гарячої праски.

Знаючи про те, що білизна гладять або прасують, використовуючи ці слова в загальновживаному або професійному значенні, легко зрозуміти логіку поява цього терміна. Сперечатися щодо того, як правильно: прасування або прасування, просто безглуздо. Вірний і той і інший варіант.

Правда, із застереженням. Вони утворилися від рівнозначних в обідній мові слів-дій. Але у професіоналів швейного справи своя термінологія. Те, що ми називаємо прасуванням, для них — волого-теплова обробка (інакше СОТ), або прасування. Так що профі ви легко можете розпізнати по використанню слова «прасування»: тільки так, і ніякої прасування!

Порада. Якщо ви вирішили зробити крок в освоєнні швейного ремесла з рівня початківця або любителя на вищий щабель, слід освоїти насамперед професійні терміни, в тому числі всі похідні слова «прасувати». Без цього якісно зшити річ не вийде.

Ми розповіли вам, коли вживається прасування або прасування, як правильно слід використовувати цим слова … Сподіваємося, наша стаття здалася вам цікавою! Обов’язково діліться нею з друзями!