Запечена курка з рум’яною скоринкою може стати відмінним варіантом вечері для всієї родини. Але після її приготування майже напевно на стінках духової шафи залишилися жирні бризки. При наступному включенні техніки вони почнуть горіти і зіпсують страву. Так що після приготування курки господині ще рано знімати фартух, — їй ще належить відмити жирні сліди і деко. Добре, якщо в її плиті передбачена функція очищення духовки парою. Тоді робота буде істотно полегшена. Що це таке, як працює очищення парою і як її можна провести, читайте в статті.

зміст:

 • суть технології
 • Переваги та недоліки гідролізної очищення
 • Духові шафи з функцією гідролізу
 • Порівняння з іншими технологіями очищення
 • Як провести чистку паром без технології гідролізу

У чому суть технології очищення паром?

Очищення духовки парою називається гідролізом або гідролізної технологією. Не складно здогадатися, що цей метод має на увазі очищення духової шафи за допомогою води. Її наливають в деко або спеціальний резервуар (залежить від моделі техніки), після чого духовку розігрівають і залишають на деякий час, до тих пір, поки вся вода не википить. Деякі моделі духових шаф сповіщають про завершення процесу чищення звуковим сигналом. На час проведення процедури дверцята духової шафи може блокуватися.

заливання води

Пара, що утворюється буде размягчать жирові патьоки, пригорілі залишки їжі та інші забруднення на внутрішніх стінках побутової техніки. Як правило, на процедуру відводиться близько півгодини. Після цього агрегат вимикають і чекають, поки духовка охолоне, але не повністю. При повному охолодженні металу забруднення знову «прихопити», і сенс проведених маніпуляцій буде втрачено.

Поки забруднення розм’якшені паром, їх буде легко відмити традиційним способом — вручну, за допомогою губки і миючого засобу. Так, на жаль, гідроліз — це не самоочищається технологія. Господині доведеться докласти зусиль, щоб стінки духової шафи заблищали від чистоти.

При гідролізної чищенні в воду, наливають в деко, можна додавати миючі засоби, що розчиняють жир, такі як Fairy, Cif або Sorty. Це полегшить подальший процес видалення забруднень.

На замітку: якщо духовка дуже брудна, воду в процесі очищення доведеться доливати.

Переваги та недоліки функції

Технології очищення духовки парою притаманні свої плюси і мінуси. Поговоримо про переваги:

 • технологія проста, тому її наявність не призводить до істотного подорожчання техніки;
 • вона може бути застосована як для електричних, так і для газових духових шаф;
 • енерговитрати при роботі техніки мінімальні;
 • процедуру чищення можна проводити стільки разів, скільки хоче господиня, хоч щодня;
 • температура в приміщенні під час роботи техніки не підвищується істотно;
 • навколишнє техніку меблі не нагрівається.

Стінки духовки з гідролізної системою можуть бути покриті емаллю легкого очищення. Вона має гладку поверхню, завдяки чому забруднення з неї видаляються набагато легше.

чистка духовки

Очищення духовки парою, як підтверджують відгуки, дозволяє полегшити працю господині. Видалити розм’якшені жирові сліди і нагар набагато простіше, ніж відчистити присохлий жир і прилип залишки продуктів. Але її не можна назвати досконалою. Недоліків вона не позбавлена:

 • процедура очищення не може бути проведена під час приготування їжі, духовку доведеться включати окремо;
 • гідроліз не виключає ручну працю;
 • пар може не впоратися з особливо стійкими забрудненнями;
 • при охолодженні стінок приладу відмити їх буде складно;
 • є ризик обпектися, якщо в резервуарі або деку залишається вода;
 • процес очищення вимагає багато часу (працювати техніка повинна близько півгодини, після чого її миють).

приклеїти на одяг термонаклейкаЧитайте: як приклеїти на одяг термонаклейка.

Радимо дізнатися, як швидко і легко помити термос з нержавіючої сталі всередині.

Які духові шафи мають функцію гідролізу?

На ринку побутової техніки представлено безліч моделей духових шаф, що мають режим «Гідроліз». Ціна на них починається від 12 тисяч рублів і закінчується 120 тисячами. До самим бюджетним моделям відносяться Electronicsdeluxe 6009.01 ешв-000, Beko BCM 12300 X, Hotpoint-Ariston FH 21 BK. Ці моделі можна придбати за 12-13 тисяч рублів.

Дорогі моделі, крім унікального дизайну, мають розширені функціональні можливості, наприклад, стінки духової шафи Gorenje BO87-ORA-W покриті розумною емаллю EcoClean, що полегшує процес догляду за технікою, дверцята духовки виготовлена ​​з не нагріваються матеріалів, а управління відбувається за допомогою сенсорної панелі. Але варто модель близько 65 тисяч рублів.

Яка технологія очищення краще?

Гідроліз вважається найпростішою технологією очищення духовки. Сучасна побутова техніка може мати більш прогресивні технології самоочищення — каталіз і піроліз.

Порівняння з каталітичної системою

Каталітична система очистки на увазі нанесення на стінки духової шафи особливої ​​жіропоглощающем емалі. Поверхня стінок пориста, шорстка на дотик. Забруднення і жир потрапляють в ці пори, де під впливом каталізаторів окислення вони перетворюються в сажу і воду. Причому процес самоочищення відбувається одночасно з приготуванням їжі, додатково включати духовку не доведеться.

витирає ганчіркою

Це найекономічніший метод, при якому немає додаткових витрат електроенергії. Господині залишається тільки протерти вологою ганчіркою внутрішні поверхні шафи від сажі. Фізичних зусиль під час чищення духової шафи докладати не доведеться. Немає необхідності і в використанні засобів для чищення, звичайно, якщо забруднення не дуже сильні.

На замітку: при каталітичної системі очищення процес самоочищення запускається при нагріванні приладу вище 140 градусів. Максимальна ефективність технології спостерігається, коли техніка працює при температурі 200 градусів.

З огляду на всі переваги цієї технології, стає зрозуміло, яка очищення духовки краще, каталітична або розм’якшення жиру паром. Каталітична чистка повністю автоматизована, не доведеться докладати ніяких фізичних зусиль, можна сказати, що духовка очищається сама, без участі господині. Ця розумна технологія, однозначно, перевершує гідролізну. Але і вартість такої техніки буде вище.

Висока ціна — не єдиний недолік. Каталітичні панелі вимагають періодичної заміни, так як покриття втрачає свої властивості при експлуатації. Також варто знати, що жіропоглощающем емаль наноситься тільки на металеві поверхні (верхня, нижня і бічні стінки), а скло дверцят доведеться мити вручну. Проте, цей метод набагато прогресивніше, ніж гідроліз.

догляд за технікою

технологія піролізу

Каталітичний метод — це ще не вершина прогресу. Існує ще більш ефективна технологія самоочищення — піроліз. Техніка, що має піролітичним систему очищення, працює за таким принципом: вона нагрівається до екстремально високих температур (близько 500 градусів), при яких забруднення на внутрішніх стінках (сліди жиру і залишки їжі) перетворюються в сажу. Цей метод вважається найбільш ефективним. Однак і він не позбавлений мінусів:

 • при піролітичним очищенні відбувається висока витрата електроенергії;
 • проведення процедури вимагає роботи духової шафи протягом 2,5-3 годин;
 • поєднувати з приготуванням їжі очищення духовки не можна;
 • техніка з функцією піролізу є дорогою.

У порівнянні з гідролізної системою, каталітична очистка має головна перевага — господині не доведеться нічого робити. Їй достатньо витягти з духовки все «зайве» і запустити режим «Піроліз». Ні чистячих засобів, ні фізичних зусиль не потрібно. Але на практиці цією функцією господині користуються не часто через високі тимчасових і енерговитрат. Багато власників «розумної техніки» проводять регулярні чистки «по-старому», вручну.

випрати пухову хусткуРекомендуємо дізнатися, як випрати пухову хустку, щоб не зіпсувати його.

Читайте: як почистити фетровий капелюх.

Радимо дізнатися, як діє нейтралізатор іржі ВСН 1.

Як провести очищення паром без технології гідролізу?

Навіть якщо духовий шафа не оснащений функцією гідролізу, провести його очищення паром все одно можна. Для цього знадобиться деко з високими бортами або жароміцний ємність. У неї наливається вода (більше півлітра). Ємність або деко встановлюють на нижній рівень духовки або на її дно. Включають нагрів до 100-150 градусів.

Якщо забруднення стійкі, в воду можна налити 50-100 мл рідини для миття посуду. При нагріванні духовки вода почне кипіти і випаровуватися, а пар буде размягчать забруднення на стінках.

Коли вода википить, потрібно вимкнути прилад і відкрити дверцята. Духовці дають охолонути, але не повністю. Стінки повинні залишатися теплими. Тоді прибирання пройде легко і максимально ефективно.