Будинки і на роботі нас оточує різна побутова техніка, пов’язана з електрикою. Від її випромінювання порушується рівновага між позитивними і негативними зарядами частинками, утворюються небезпечні трьохатомні молекули кисню (озон). Іонізатор — це такий пристрій для вироблення іонів, яке запускає іонізацію повітря, в результаті чого сторонні гази, пил і дрібні частинки осідають на внутрішні поверхні і предмети обстановки. Під дією електричного заряду виробляються легкі негативні іони кисню, що благотворно впливає на мікроклімат. Зараз в сучасні домашні прилади вже на стадії розробки вбудовують іонізатори, покликані очистити атмосферу від виділених газів.

зміст:

 • Як електричні заряди очищають повітря;
 • Хто винайшов іонізатор;
 • Навіщо потрібна іонізація в квартирі;
 • Вибираємо іонізатор;
 • Що потрібно знати перед покупкою.

Як електрику очищає атмосферу

Все починається в той момент, коли на електроди подається струм, утворюється заряд і починають «випаровуватися» електрони. Вони діють на кисень, що знаходиться поруч з електродом. В результаті з’являються легкі негативні іони кисню. Поступово розширюючись, потік частинок рухається на відстань в 3-4 метри від приладу.

негативні іониЧисте повітря в природних умовах містить більше негативних іонів кисню. Залежно від заряду вироблюваних іонів, існують два види іонізаторів:

 • уніполярні виробляють тільки аероіони з негативним зарядом;
 • біполярні генерують обидва види зарядів.

Що ж робить іонізатор повітря на практиці? Все суспензії, що знаходяться в приміщенні (пил, кіптява, пилок, бактерії), отримують від іонів негативний заряд і неквапливо рухаються до поверхонь з позитивним зарядом. У приміщенні це все внутрішні поверхні і різні предмети інтер’єру.

виведення плям від оліїРекомендуємо вам ознайомитися з найефективнішими способами виведення плям від олії з одягу.

Дізнайтеся, як позбутися від запаху сирості в квартирі і чому він може з’являтися.

Навіщо в звичайній квартирі потрібен іонізатор повітря? В результаті його дії дихати дійсно стає набагато легше, кількість твердих частинок і потягнув в повітрі зменшується. Але осіли частинки не зникають за помахом чарівної палички. Їх доведеться вичищати, вимивати або видаляти іншими способами. Варто сказати, це все-таки краще, ніж вдихати алергени, пил, залишки газів або задимлення.

Існують санітарно-гігієнічні норми, за якими концентрація іонів не повинна опускатися нижче 600 негативних та 400 позитивних зарядів на квадратний сантиметр газу. Максимум може досягати 50 000 іонів того або іншого заряду на квадратний сантиметр.

Важливо! Іонізатор здатний видалити задимлення за лічені хвилини, а патогенні мікроорганізми — за кілька годин.

«Батько» приладу, що створює негативні іони

лампа ЧижевськогоУ далекому 1931 році вчений А. Л. Чижевський запропонував прилад, зовні трохи нагадує люстру, який підвищував кількість негативно заряджених аероіонів в приміщенні. Пізніше цей винахід отримало назву «люстра Чижевського».

Учений довів, що негативні іони позитивно впливають на людей і тварин, на відміну від позитивно заряджених. А максимальну користь для людей несуть саме легкі аероіони кисню, тоді як гідроіонних або іони, одержувані при впливі небезпечних випромінювань, абсолютно не підходять для цього.

Цей принцип був взятий за основу при створенні сучасних моделей іонізаторів. Їх встановлюють у службових або побутових приміщеннях без всяких обмежень.

Як впливає іонізатор на організм людини:

 • підвищує працездатність;
 • покращує метаболізм;
 • врівноважує випромінювання побутової техніки;
 • очищає повітря від мікрочастинок, пилку, патогенів, пилу і кіптяви.

Важливо! Іонізатори повітря корисні і для профілактики, і в комплексі з лікуванням.

Чи потрібна іонізація в квартирі

В горах, на узбережжі і в хвойному лісі дихається набагато легше тому, що тут природним чином посилюється концентрація негативних іонів в повітрі. Повітряний «крутиться» по замкнутому циклу, він, по суті, «мертвий». Дихати таким неприємно, та й для здоров’я небезпечно.

У сучасному місті знайти чисте повітря вже практично неможливо. Автомобілі, підприємства, велика скупченість людей призводять до сильного забруднення атмосфери. Звичайний кондиціонер частково прибере домішки, але не поповнить повітря негативними іонами. Грамотна іонізація повітря в квартирі корисна для здоров’я людини, але надлишок негативних зарядів шкідливий.

Знайти баланс допоможе правильний підхід до вибору іонізатора. Наприклад, знаменита люстра Чижевського — швидше медичний, ніж побутовий прилад. Вона використовується для лікування, а не для очищення повітря, і місце їй в лікарнях або санаторіях, але не в звичайній квартирі.

Як вибрати іонізатор

користь і шкода іонізаціїПрилад повинен відповідати площі приміщення. У великих кімнатах малопотужний іонізатор не впорається з запиленням і очищенням. У маленьких — можливий надлишок озону. Розумніше купувати біполярний іонізатор, в якому позитивні і негативні іони виробляються в потрібному співвідношенні.

Для уніполярних приладів, які б виробляли тільки негативні іони, встановлюють переривчастий режим роботи, при якому іонізатор працює 30 сек, потім відключається на три хвилини, після чого цикл повторюється.

Переважно купувати прилад в дерев’яному або металевому корпусі, з металевими пластинами, на яких буде осідати пил. Такі пластини миють або протирають раз на місяць. Іонізатори зі змінними фільтрами відмінно справляються з запахами, але фільтр потрібно регулярно міняти. Заміна обійдеться недешево, до того ж потрібної моделі фільтра може не виявитися в продажу.

За методом розподілу іонів, прилади діляться на дві категорії:

 • активні мають вбудований вентилятор, потік свіжого повітря поширюється швидше, але неминучий шум при роботі;
 • пасивні відпускають іони «дрейфувати» самостійно, поширення загальмовано, але немає ніякого шуму.

причинами запотівання пластикових віконПропонуємо Вам ознайомитися з причинами запотівання пластикових вікон в квартирі.

Читайте: чому може з’являтися неприємний запах з кондиціонера.

Дізнайтеся, як позбутися від чешуйниц в квартирі.

Визначтеся з призначенням приладу:

 • для очищення повітря від тютюнового запаху або диму;
 • для видалення пилу;
 • для зволоження і очищення повітря;
 • в дитячу кімнату, для алергіків або астматиків.

Для видалення запахів і задимлення підійдуть варіанти з електростатичним фільтром, в дитячу кімнату досить придбати соляну лампу, абсолютно не виділяє озону. Для захисту від пилу підійде очисник повітря з фільтром і вбудованим іонізатором повітря або зволожувач, який має таку ж «добавку» в конструкції.

Що потрібно з’ясувати перед покупкою іонізатора

Будь-яка модель приладу повинна мати:

 • гігієнічний сертифікат, що гарантує, що пристрій безпечно для здоров’я;
 • технічний сертифікат, що підтверджує безпеку в експлуатації.

В описі приладу в обов’язковому порядку повинна бути зазначена концентрація іонів на різній відстані від приладу. Оптимальне число аероіонів в одному кубічному сантиметрі:

 • 1500-3000 позитивно заряджених;
 • 3000-5000 з негативним зарядом.

Важливо! Якщо концентрація негативних іонів перевищує 50 тисяч, то це медичний апарат, використовувати його в домашніх умовах небезпечно.

Озон хороший на відкритих просторах, в деяких медичних процедурах, але в квартирі скупчення цього газу призводить до головного болю, пригніченості і нервозності. При виборі іонізатора повітря переконайтеся, що прилад не виділяє озон і оксиди азоту.

До покупки важливо визначити місце, куди буде встановлений прилад. Існують нормативи, згідно з якими відстань від іонізатора:

 • до побутової техніки повинно бути не менше метра;
 • до місця частого знаходження людини (ліжко, крісло) — метр і більше;
 • до стіни — 20-30 см.

Чисте повітря і відсутність запаху важливі не тільки для робочих офісів або затишних квартир. Є іонізатори повітря, призначені для дезінфекції холодильника, для видалення смогу і кіптяви в салоні автомобіля. Як будь-який побутовий прилад, іонізатор вимагає грамотного підходу до вибору і регулярного догляду, але натомість при дотриманні всіма правилами експлуатації дарує чистий «гірське повітря», бадьорість і здоров’я.