Щоб восени зібрати багатий урожай, городники докладають величезних зусиль протягом всієї весни і літа. Їм доводиться не лише готувати грунт, садити рослини, поливати й удобрювати їх, але ще і захищати свій урожай від шкідників. Одним з найнебезпечніших і поширених городніх шкідників вважається цибульна муха. Свою назву комаха отримало неспроста: саме цибулинні рослини є його «об’єктом обожнювання». Під загрозою знищення перебувають не тільки цибулю, часник і батун, а й нарциси, гладіолуси, тюльпани та інші декоративні рослини, що розмножуються цибулинами. Про те, як позбутися від цибулевої мухи і не допустити її повторної появи на ділянці, розповість стаття.

зміст:

 • Чим небезпечна луковая муха?
 • Як позбутися від цибулевої мухи?
 • Спеціальні засоби.
 • Народні засоби.
 • Заходи профілактики.
 • Хто така луковая муха і як вона шкодить рослинам?

  Цибулева муха є крилата комаха, зовні дуже схоже на звичну всім кімнатну муху. Однак, якщо порівнювати цих комах, можна знайти безліч відмінностей в їх вигляді. Цибулева муха має сіре черевце з зеленим відливом, довжина її тіла може досягати 7-8 міліметрів. Крила мухи великі і прозорі, лапки всіяні тонкими довгими волосками.

  Дорослі особини або, як їх називають, імаго, не становлять небезпеки для врожаю і квітучих рослин в палісаднику. Вони харчуються виключно пилком. Головна шкода, якої вони завдають — це відкладання яєць, з яких вилуплюються ненажерливі і всюдисущі личинки цибулевої мухи. Саме личинки завдають шкоди врожаю і знищують квітучі рослини. Вони вгризаються в м’ясисті цибулини рослин і ушкоджують їх. Після цього рослина в’яне, його листя скручуються і жухнут.

  На замітку: дорослі особини відкладають яйця поблизу посадок цибулі і часнику. Кладка, як правило, складається з 5-6 яєць. Одна самка здатна зробити близько 10 таких кладок. Яйця цибульних мух глянцеві, довгасті, мають довжину близько 1 міліметра. Через 4-6 днів з яєць з’являються личинки.

  Цибулева муха зустрічається в багатьох регіонах Росії. Крім того, від шкідника страждають городи в сусідніх Україні та Білорусі. Але і фермери у віддалених країнах Європи і Північної Америки також знайомі з крилатим шкідником.

  доросла особина

  Методи боротьби з лушпиння мухою

  Перш ніж починати боротьбу з шкідником, потрібно переконатися, що справу доведеться мати саме з лушпиння мухою. Для цього необхідно висмикнути 3-4 цибулини з грядки і уважно оглянути їх. Личинки, що завдають шкоди рослинам, помітні неозброєним оком, так як вони мають досить великі розміри.

  виготовлення коробок для зберігання речейРекомендуємо подивитися майстер клас по виготовленню коробок для зберігання речей своїми руками.

  Читайте: якими засобами можна чистити світлий диван.

  Запідозрити «атаку» рослин лушпиння мухою можна за такими ознаками:

  • кінчики листя цибулинних квітів, пір’я цибулі і часнику спочатку світлішають, потім жовтіють і засихають;
  • від грядки виходить гнильний запах;
  • стан рослин в цілому погіршується.

  Існує не один засіб від цибулевої мухи як серед спеціалізованої хімії, так і серед народних рецептів.

  гнилої цибулю

  Хімікати проти цибулевої мухи

  Отрутохімікати спрацюють ефективніше, однак цей метод небезпечний для здоров’я, так як частина шкідливих речовин неминуче потрапить в цибулини, а з них (якщо мова йде про цибулі і часнику) — в шлунок. Тому більшість городників негативно відноситься до хімічних засобів.

  Перш ніж обробити рослини і ділянку від цибулевої мухи хімічними засобами, варто спробувати застосувати народні рецепти. Хімікати вважаються крайнім заходом, на яку йдуть, якщо чисельність шкідників занадто висока і становить 3-4 особи на 1 цибулину.

  Важливо: при використанні хімікатів, необхідно чітко слідувати інструкції і не перевищувати рекомендовану виробником концентрацію. Необхідно стежити, щоб інсектициди не потрапляли на зелені пір’я цибулі і часнику, листя і квіти цибулинних рослин. Ці заходи обережності дозволять захистити бджіл, які запилюють їх, від загибелі під дією отрутохімікатів.

  Для виведення шкідника фахівці рекомендують використовувати такі препарати:

  • Базудин — препарат, який може використовуватися як для обробки рослин у відкритому грунті, так і для кімнатних квітів; дію засоби проявляється протягом першої доби після його внесення в грунт і триває до 1,5 місяців;
  • Карате Зеон — лямбда-цигалотрин, в складі якого протягом перших 3-х годин після нанесення препарату вбиває городніх шкідників в різних стадіях розвитку, від личинки до імаго;
  • Мухоїд — дія засобу досягається протягом 2-3 днів після обробки грунту, препарат випускається у формі гранул, які потрібно змішати з ґрунтом перед висадкою рослин;
  • Землин — містить диазинон, який токсично діє протягом 2 місяців після обробки грунту;
  • Іскра Подвійний ефект — містить одразу 2 діючі речовини: циперметрин і перметрин; ефективний проти 60-ти видів городніх шкідників.

  Вважається, що всі інсектициди, що містять метронідазол в складі, дадуть хороший результат при боротьбі з мухою.

  Землин

  Ефективні народні методи

  У боротьбі з лушпиння мухою можна застосовувати випробувані тисячами городників народні методи. Перерахуємо найпопулярніші з них.

  деревна зола

  Обробка грунту золою не тільки позбавить від всюдисущих личинок мух, а й підвищить її родючість. Деревна зола є хорошим добривом. Для того щоб приготувати розчин проти шкідників, необхідно зібрати сухі гілки і стебла рослин, спалити їх і змішати попіл з водою. Отриманим розчином поливають заражені сходи. Другий варіант використання золи — обсипання нею грядок з цибулинними рослинами.

  На замітку: щоб запобігти поселення на городі цибульних мух, необхідно в весняний період перед посадкою рослин розсипати по городу золу.

  Нашатирний спирт

  Хороший ефект дає обробка грунту нашатирним спиртом. Використовувати нашатирний спирт від цибулевої мухи потрібно наступним чином:

  • в 20 літрах води необхідно розчинити 7 столових ложок нашатирю;
  • готовим розчином поливають грядки з зараженими рослинами;
  • через місяць проводять повторний полив городу розчином.

  нашатирний спирт

  Березовий дьоготь

  Обробити город від цибулевої мухи можна розчином, приготованим з березового дьогтю, води і мила. Для цього 10-літрову ємність наповнюють водою, додають в неї 20-30 грам будь-якого рідкого мила (бажано використовувати засіб без ароматів і барвників), і столову ложку дьогтю. Всі компоненти перемішують до однорідності розчину.

  На замітку: рідке мило покращує «прилипання» кошти до рослин, забезпечуючи більш тривалий ефект.

  Обробляти отриманим розчином грядки необхідно через 2 тижні після сходів рослин. Цей же склад можна використовувати для замочування цибулин перед посадкою. Такий захід запобіжить поява шкідників.

  поради з чищення каструль з нержавіючої сталіЧитайте наші поради з чищення каструль з нержавіючої сталі.

  Дізнайтеся, як використовувати мідний купорос для видалення грибка.

  Радимо дізнатися, як вибрати хорошу швабру з віджиманням.

  Як не допустити зараження?

  Зробивши профілактичні заходи ще до висадки цибулин в ґрунт, можна захистити рослини від паразитів і позбавити себе від зайвих переживань і матеріальних витрат. Профілактика появи цибульних мух полягає в наступних заходах:

  • перед посадкою цибулини необхідно уважно оглядати на наявність пошкоджень шкідниками;
  • висаджувати в грунт потрібно тільки здорові цибулини, підгнилі екземпляри необхідно викинути;
  • перед висадкою цибулинки потрібно обробити дезінфікуючими рідинами, наприклад, розведеною у воді марганцівкою;
  • регулярно потрібно практикувати сівозміну: на одній і тій же грядці не варто висаджувати той же рослина з року в рік;
  • дотримуйтесь правил «сусідства»: для цибулинних сортів ідеальними сусідами стануть томати, морква, селера, пастернак, петрушка, так як запах цих рослин відлякує муху;
  • перед першими холодами землю в городі потрібно перекопувати як мінімум на глибину 20 сантиметрів (саме на такій глибині зимують цибульні мушки);
  • перед висадкою рослин грунт можна обробити сольовим розчином, це відлякає шкідників, так як солоний смак їм не до вподоби.

  Нескладні заходи профілактики дозволять ніколи не зустріти лушпиння муху і її личинок на своїй ділянці. Якщо уникнути зараження не вдалося, перш за все варто пустити в хід перевірені народні методи, і тільки при їх неефективності купувати отрутохімікати.