Вологість повітря — це показник, який повинен завжди перебувати в межах норми, щоб домашній мікроклімат був найбільш комфортним. У холодну пору року вона знижується, і це дуже шкідливо для організму людини. Сухе повітря пересушує слизову оболонку очей, дихальних шляхів і носа. Людина спочатку відчуває неприємні відчуття, а потім це може спровокувати виникнення слабкості, зниження захисних сил організму і часті хвороби. Висока вологість посилює страждання жарким літом і сприяє виникненню цвілі. Тому потрібно розібратися, яка вологість повітря вважається нормальною в квартирі, щоб використовувати методи для її регулювання.

зміст:

 • Норма вологості в приміщенні
 • Наслідки відхилень від норми
 • Як виміряти показник вологості в приміщенні?

Який показник вологості повітря вважається нормальним?

Стандартно, вологість повітря в приміщенні вважається нормальною, якщо вона перевищує 40%:

 • для дорослих людей норма вологості — 45-60%;
 • для дітей — 60-70%;
 • для домашніх тварин і рослин — 45-70%;
 • для побутової та електронної техніки — 50-60%;
 • для предметів антикваріату, книг, дерев’яних меблів — 40-60%.

Важливо! Показник оптимальної вологості для дітей набагато вище, ніж для дорослих.

Організм дитини дуже сприйнятливий до відхилень вологості від норми. Тому при наявності маленьких дітей дуже важливо знати, як визначити вологість повітря в квартирі.

Наслідки відхилень від норми

низька вологість в квартиріНеобхідно ще раз нагадати, що нестача вологи — це найпотужніший чинник зниження захисних сил організму. Якщо відносна вологість досягає критичних показників, легкі втрачають природну здатність самоочищатися.

Знижена вологість несприятливо впливає на меблі з дерева, картини, паркетне покриття. Ці предмети розсихаються, тріскаються, значно зменшується їх термін експлуатації. Крім цього, пересушене повітря сприяє скупченню статики і не дає осісти кімнатній пилу. Вона практично літає по повітрю, тому її іноді дуже складно прибрати. Знижена вологість негативно впливає на домашніх тварин і кімнатні рослини.

мух в квартирі У весняно-літній період мухи стають справжньою проблемою для багатьох. Дізнайтеся, як вивести мух в квартирі.

Якщо на стінах завівся грибок, це не тільки негарно, але й небезпечно. Як позбутися від цвілі на стінах, читайте тут.

Зазвичай недолік вологи відзначається взимку. Морозне повітря містить недостатньо вологи, через це провітрювання квартири не рятує від ситуації і не сприяє підвищенню вологості. Крім цього, робота нагрівальних приладів сушить повітря ще сильніше. У зимову пору вологість часто знижується до 10 — 15%. Зазвичай при метаболічних процесах шкіра втрачає близько 0,5 літра рідини протягом доби, а взимку цей показник збільшується до 1 літра.

Влітку домашнє повітря висушується в результаті роботи кондиціонерів. Такі прилади, як комп’ютер, телевізор, праску і електрична плита, теж осушують мікроклімат приміщення.

Важливо! Підвищена вологість теж має свої негативні наслідки. Вона сприяє утворенню цвілевих грибів, спори яких можуть провокувати серйозні хронічні захворювання.

Чим визначити показник вологості?

гігрометрЩоб нормалізувати домашній мікроклімат, потрібно спочатку розібратися, як визначити вологість повітря. Найчастіше для вимірювання застосовують спеціальний прилад — гігрометр.

На сьогоднішній день є кілька видів таких приладів, які мають різні механізми дії. Гігрометр буває як маленький годинник, може мати механічне та електронне табло, поєднуватися з термометром для визначення температури повітря. Для цього приладу надзвичайно важлива точність вимірювань, найбільше відхилення в показаннях має бути не більше 1%. Сучасні електронні гігрометри максимально точні, але встановлювати їх треба подалі від руху повітря.

Однак не у всіх вдома є гігрометри. Тому потрібно також розглянути, як виміряти вологість повітря в домашніх умовах, якщо немає в наявності гігрометра. Цей показник легко визначити за допомогою звичайних предметів, які напевно знайдуться у кожного.

Стакан і вода

Як дізнатися вологість повітря в кімнаті, маючи простий скляний стакан? Потрібно наповнити склянку холодною водою, помістити його в холодильник. Коли вода охолоне до +3 — 5 ° C, його необхідно дістати, поставити подалі від нагрівальних приладів, потім постежити за конденсатом:

 • якщо конденсат через 5 — 10 хвилин абсолютно висох, тоді домашній повітря дуже сухе;
 • якщо через цей же час з конденсату вийшли великі краплі, що стікають струмочками по стінках, значить домашнє повітря занадто вологий;
 • оптимальної вологість вважається тоді, коли конденсат не випаровується і не тече.

на дачній ділянці завелися гризуни Дізнайтеся, що робити, якщо на дачній ділянці завелися гризуни.

Як зробити зволожувач повітря своїми руками з підручних матеріалів, читайте тут.

Як обробити дерево від грибка, ви прочитаєте тут: //o4istote.ru/chistyj-dom/drevesina-plesen-i-gribok/.

термометр

Як перевірити вологість повітря в квартирі за допомогою термометра? Процедура ця досить непроста і здійснюється наступним чином:

 • спочатку потрібно виміряти температуру повітря будинку, і зафіксувати цей показник;
 • потім головку термометра треба акуратно обернути вологою ватою або марлею, почекати 10 хвилин і зафіксувати новий показник.

Тепер потрібно визначити різницю між двома температурами, і за допомогою таблиці Ассмана дізнатися показник вологості.

таблиця Ассмана

Ялинова шишка

Для перевірки необхідно взяти ялинову шишку, помістити її далеко від нагрівального приладу і постежити за нею. Якщо волога в надлишку, лусочки шишки стануть притискатися один до одного. При зниженій вологості лусочки розкриваються.

Порада! Найбільш простий метод зволоження повітря — використовувати зволожувач, який додатково оснащений гігрометром.

Комфортний мікроклімат в приміщенні є дуже важливим, оскільки від нього залежить здоров’я, а також загальний стан всіх членів сім’ї. Тому важливо знати, як виміряти вологість повітря в квартирі, щоб нормалізувати мікроклімат, а також усунути всі причини, які негативно впливають на цей показник.

При досягненні норми потрібно ще витратити чимало зусиль і на її підтримку. Однак старання обов’язково окупляться, гарантуючи мешканцям хороший імунітет, міцний сон і гарний настрій. Які прилади для визначення рівня вологості існують, можна дізнатися з цього відео: