Посуд із кришталю є відмінним рішенням для святкового столу. Кришталеві люстри, прикраси, статуетки та багато іншого можна зустріти в кожному будинку. Воно й не дивно, адже вони привносять дещицю аристократизму в інтер’єр квартири.

Але у таких статуеток і посуду є одна особливість — без належного догляду матеріал починає бліднути, на ньому з’являються відбитки пальців і пропадає вся розкіш виробів. Тому сьогодні ми розповімо, чим мити кришталь, щоб він блищав і які методи очищення підійдуть найкраще.

Зміст статті:

 • Проблеми з кришталем
 • Якість кришталевих виробів
 • Моєму кришталь до блиску
 • Повертаємо виробам блиск
 • Кілька порад з чищення кришталю

Які проблеми можуть виникнути при використанні виробів з кришталю?

Як би дбайливо і акуратно ви не обходилися з кришталевими виробами, з ними можуть трапитися кілька неприємностей:

 • поява мікротріщин і скол;
 • помутніння матеріалу.

Перше, що вам потрібно пам’ятати — від правильного миття залежить стан посуду, тому намагайтеся використовувати виключно ті кошти, які не зашкодять матеріалу. Другий важливий момент — перепади температур. Так, при чищенні кришталю намагайтеся уникати різких температурних перепадів, в зворотному випадку на матеріалі можуть з’явитися дрібні мікротріщини. Тому намагайтеся мити вироби в теплій воді, не використовуючи «контрастний душ». Якщо ж тріщини все-таки з’явилися, то посуд, швидше за все, доведеться викидати.

Кілька слів про якість кришталевих виробів

Мало хто знає про те, що багато вироблені на вітчизняному ринку кришталеві вироби не слід використовувати для контакту з їжею. Практично всі вітчизняні виробники застосовують у виробництві посуду оксиду свинцю, при цьому ми п’ємо з таких келихів і їмо з кришталевих блюд гарячу їжу.

Не варто дивуватися, якщо матеріал почав темніти — це викликала низька якість і наявністю в складі отруйних хімічних сполук. При контакті зі спиртовмісними речовинами ці хімікати потрапляють в організм людини. Тому, щоб уникнути подібних проблем, використовуйте посуд від зарубіжних виробників.

Як мити кришталь, щоб блищав?

Вирішили провести генеральне прибирання, дістали з шафок всю кришталевий посуд? Давайте розглянемо, як і чим чистити кришталь в домашніх умовах.

Кілька ефективних рад з чищення такого посуду:

 • Чим чистити кришталь в домашніх умовахЗмішайте в 1 л води ложку оцту і половину ложки солі. Занурте в розчин вироби, що вимагають чищення, сполосніть і витріть. Цей розчин також дозволить легко прибрати некрасивий зелений наліт, що утворюється на стінках вази з квітами.
 • Якщо виріб помутніло в результаті тривалого зберігання, спочатку його слід замочити в розчині води і миючого для посуду. Обов’язково в завершенні промийте оцтовим розчином.
 • Якщо на посуді є золоті вставки, то краще за все спочатку промити її теплою водою, обробити розчином з оцту і після висушити рушником.
 • Якщо забруднення занадто сильні і старі, спробуйте скористатися картопляним відваром. Через хвилин 15 просто помийте посуд гелем для миття, сполосніть водою і протріть.
 • Старі кришталеві вироби часто страждають «жовтизною», коли некрасиві плями покривають стінки посуду. В такому випадку вам допоможе половинка сирої картоплі — протріть відрізаним плодом посуд, сполосніть в розчині синьки і промийте водою.
 • Якщо на кришталі залишилися сліди від напоїв, можна скористатися розчином харчової соди — замочіть в рідини вироби, а після помийте в воді, додавши трохи оцту. Головне, не тріть, щоб частинки соди не зашкодили матеріал.

Важливо: на відміну від звичайної посуду, вироби з кришталю потрібно ретельно протирати після миття, а не сушити на підставці. Це позбавить вас від появи розлучень на матеріалі.

Кришталева люстра — повертаємо їй блиск і розкіш

Кришталь дуже часто використовується для створення оригінальних і розкішних люстр. Але потрібно розуміти, що такі вироби вимагають до себе уважного ставлення — тільки грамотний догляд дозволить їм завжди виглядати розкішно. Основна проблема — пил, який осідає на виробі і псує зовнішній вигляд. Знімати громіздку люстру досить складно, а тому перше, що вам може знадобитися — антистатична щітка. З її допомогою можна прибрати пил, головне, діяти акуратно, щоб підвіски не торкалися одне одного. Для очищення гофрованої поверхні можна скористатися малярською пензликом.

Але є й інші варіанти з чищення кришталевої люстри.

Варіант 1

Обережно зніміть всі плафони і промийте їх в мильному розчині. Після цього сполосніть вироби з оцтом. По завершенні ретельно протріть і повісьте плафони на місце.

Порада: щоб після виконання робіт на люстрі не було ваших відбитків, можете працювати в рукавичках без ворсу.

Варіант 2

Як помити кришталь до блискуЯкщо розібрати люстру складно, можна спробувати вимити її у висячому положенні, для чого вам знадобиться безворсової тканина. Змочіть її в миючому засобі і приступайте до очищення, рухаючись зверху вниз і по колу. Для повернення блиску приготуйте наступний розчин: змішайте нашатир і воду (в пропорціях 1: 3), обмокніте в нього кожну підвіску.

Можна вчинити по-іншому: надіньте тканинні рукавички, змочіть їх в рідині і акуратно протирайте деталі. Завдяки цьому можна очищати забруднення в самих важкодоступних місцях.

Важливо: ні в якому разі не застосовуйте мило, оскільки воно призведе до появи жирного нальоту — під час нагрівання виріб просто лопне.

Чого боїться кришталь — поради господаркам

Ми розповіли, як помити кришталь до блиску, але варто пам’ятати, що деякі способи і засоби очищення звичайної посуду не підійдуть для цього матеріалу. Тому обов’язково дотримуйтесь наступних правил:

 • Чи не мийте посуд в дуже гарячій воді, в результаті чого на матеріалі можуть з’явитися мікротріщини.
 • Не використовуйте для миття кошти, в складі яких є інгредієнти, здатні пошкодити структуру кришталю (наприклад, кальциновану соду). Це призведе до швидкого потемніння матеріалу.

Правильний і своєчасний догляд дозволить вам швидко видаляти забруднення з кришталевих прикрас і посуду.